İşleminiz Başarıyla sonuçlandı...
 İşleminiz Hatalı...
  •  0452 714 23 58
  •  0452 714 23 58
  •  0541 401 04 52
Aybastı Haberleri 27.12.2019, Son Güncelleme: 27.12.2019

2019 Yılı Bitti. Aybastı Yatırımlardan Faydalanamadı

Fatsa – Aybastı – Reşadiye yolu (18 Yıldır Tamamlanamadı) Çevre Yolu – Kültür Sarayı – Otopark rafta beklemekte – Aybastılılar Doğalgaza kavuşmak istiyor.

Hareketli bir başlangıcı olan 2019 Yılı bitti. Yerel seçimlerin yaşandığı, bazı yönetimlerin el değiştirdiği, yeni hizmetlerin beklendiği 2019 yılı siyasiler için hareketli bir yıl oldu. Siyasiler açısından hareketli geçen 2019 yolu için vatandaşlar açısından aynı şeyi söylemek ise çok zor. Ekonomik olarak hem vatandaş hem de esnaf daha şimdiden 2020 yılında neler olacağını kestirmeye çalışıyor. Üst üste gelen zamlar esnafı da vatandaşı da zor duruma sokuyor. Geride bırakacağımız 2019 yılından vatandaşın genel olarak memnun olmadığı gözlemleniyor.

Genel anlamda bu değerlendirmeler yapılırken Aybastı ilçesi için de değerlendirmeleri ele aldık. Yeni bir Belediye Başkanı ile yeni yıla giren Aybastı’da 2020 yılında yapılması beklenilen yatırımlar;

1- Çevre Yolu

Yıllardır Aybastılının beklentileri arasında yer alan Aybastı Çevre Yolu projesi 2019 yılında da gerçekleştirilemedi. Mahkeme sürecine girilen Çevre Yolunda güzergah içerisinde yer alan arsa sahipleri ile mahkeme aracılığıyla anlaşma sağlanacak. Projenin hayata geçmesi için Devlet yatırımlarında da Aybastı Çevre Yolu Projesine yer verilmesi, 2020 yılı planlamasına dahil edilmesi gerekiyor.

2- Çok Amaçlı Kültür Sarayı - Otopark

Geçmiş dönemde temeli kazılan, siyasi bazı çekişmelerden dolayı durdurulan Aybastı Çok Amaçlı Kültür Sarayı Projesinde hala ilerleme görünmüyor. Siyasiler arasında yaşanan zıtlaşmanın faturası Aybastılı vatandaşların uzun süredir beklediği hizmet aracılığı ile yine Aybastılılara kesilmiş oluyor. Siyasiler hazır olan temelin başında fotoğraf çekilerek geri dönüyor. Kültür Sarayı bilmecesi de çözülemiyor. 2020 yılında Aybastı halkının hak ettiği bu yatırımın Aybastı’ya yapılması için siyasilerin harekete geçmesi gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak olan bu hizmetteki aksaklığın artık giderilmesi gerekiyor. 

Aybastı’nın bir diğer önemli meselesi Otopark sorunudur. Araç sahiplerinin özellikle yaz aylarında çektiği sıkıntılar İlçe içerisinde adeta trafik kaosu yaşanmasına sebep oluyor. Seçim vaatleri arasında yer alan bu proje de 10 yıldır yapılmayı bekliyor.

3 - Fatsa - Aybastı - Reşadiye Yolu

2001 yılında başlatılan ve 2011 yılında tamamen bitirilmesi beklenen Fatsa - Aybastı arası yol çalışmaları hala devam ediyor. Belli noktalarda yapılan çalışmaların ötesine geçilmezken yolun tamamının ne zaman bitirileceği de bilinmiyor. Bu zamana kadar yapılan çalışmalarda birçok noktası rahatlatılan yolun tamamı bitirildiğinde ulaşım şartları da çok daha uygun hale gelecek. 2001 yılından bu zamana kadar 18 yılda bitmeyen 52 Km’lik yola karşı Aybastı-Reşadiye arasında başlatılan ve yaklaşık 3 yılda bitirilen yol bulunuyor. Aybastılı vatandaş Aybastı-Fatsa yolunun neden bu zaman zarfı içerisinde bitirilemediğini merak ediyor. 2020 yılı içerisinde yolun neşter vurulmayan alanlarında çalışmaların başlanması bekleniyor.

4- Doğalgaz

Aybastı’nın en büyük umutları içerisinde yer alan Doğalgaz için daha önce yapılan girişimlerden cevap alınamadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ve Aybastı Belediye Başkanı Beytullah Geçtan Aybastı’ya doğalgaz gelmesi adına çalışmalar sürdüreceklerini bildirdiler. Sahil kesiminden sonra kırsal kesimde yer alan ilçeler içerisinde Doğalgazın en kolay geleceği İlçe Aybastı’dır. Bozçalı ve Bereketli kasabalarına kadar gelen Doğalgazın direkt olarak çekilecek bir hat ile Aybastı’ya kavuşturulması gerekmektedir. Aybastılı vatandaş Doğalgaz hizmetinden 2020-2021 yollarından sonra yararlanmak istiyor.

2019 Yılı İçerisinde Yaşanan Olumlu Gelişmeler

Aybastı Sanayii Sitesi nihayet hayata geçiyor. 2020 yılı içerisinde sanayii esnafı yeni iş yerlerine geçerek rahatlayacak. İlçe merkezi de nefes almış olacak. Geçtiğimiz ay ihale edilen Sanayii Sitesi önümüzdeki aylarda yüklenici firma tarafından başlatılacak. Uzun süredir beklenen hizmet hayata geçmiş olacak.

Aybastı TOKİ ile buluşuyor. Belediye Başkanı Beytullah Geçtan’ın girişimleri neticesinde Aybastı toplamda 86 TOKİ konutu yapılması için geçer notu aldı. Aralık 15’inde başlayan yazılmalar 15 Ocak tarihinde son bulacak. Aybastı’da TOKİ’ye rağbet de gözlerden kaçmadı. Vatandaş TOKİ konutlarından yararlanmak ev sahibi olmak için ilk başvurularını gerçekleştirdi.

2019 yılının en büyük gelişmesi ise yerel seçimlerden sonra yaşandı. İlçe seçimden sonra huzur ve barışa erişti. Siyasi çekişmeler yerini aynı sofrada içilen çaya bıraktı. Özellikle Enver Yılmaz dönemi, parti içi çekişmeler Aybastı adına yatırımların ertelendiği, iktidar pastasından yararlanılmayan bir dönem olarak tarihe geçti. Yerel seçimlerin ardından ise tüm kurumlar ile bağlantılı bir şekilde çalışan Aybastı Belediyesi kurumsallaşma yolunda önemli adımlar atıyor. Siyasi çekişmeler, şahsi sorunlar Aybastı’da artık konuşulmuyor.
 

  Etiketler:

Çok Okunanlar