912. Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Güreş ve Kültür Festivali Başladı
Pazartesi günü başlayan Aybastı Perşembe Yaylası Festivali için yurt içi ve yurt dışından birçok vatandaş Aybastı’ya akın ediyor. Pazar günü finali yapılacak olan festivallerde baş pehlivanlar ter dökecek. Bir çok televizyon kanalından canlı yayınlanacak olan güreş müsabakalarını Perşembe yaylasında binlerce kişi canlı olarak takip edecek. Her yıl geleneksel olarak yapılan ve tarihi 900 yıl öncesine dayanan Perşembe Yaylası şenliklerine Aybastı Belediyesi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi de ayrı önem gösteriyor. Perşembe Yaylasında son yıllarda yapılan yenilikler ile gelişimin sağlanması dışarıdan gelen ziyaretçileri de memnun bırakıyor.
 
Bu yıl ki festival programı 16 Temmuz Pazartesi günü Çelenk sunma ve Mehter Gösteri ile resmen başladı. Salı günü ise Güreş Alanında Aybastı-Kabataş Kurultayı yapıldı.
Kurultay, Aybastı ve Kabataş ilçelerinde sosyo-ekonomik kalkınmayı sağlayabilmek ve bilim ışığında yerel kalkınma sorunlarına çözüm aramak amacıyla “Fırsatlar ve Riskler Açısından Yörede Doğa Turizmi” gündemiyle Aybastı Perşembe Yaylası’nda gerçekleştirildi.
Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar, turizmin hem artı hem de eksi yönleri olduğunu ifade ederek, “Ordu turizmi ciddi bir mesafe katetti ancak altyapı eksikliğimiz var. Yaylalarda sıra dışı betonlaşmanın önüne geçmek, doğayı korumak ve gelen ziyaretçilere müşteri olarak değil, misafir gözüyle bakıp onları memnun etmek ve bunun sürekliliğini sağlamak lazım” diye konuştu.
Kabataş Belediye Başkanı Yakup Yılmaz, bu seneki kurultayın ana temasının turizm olduğuna dikkat çekerek, “Son yıllarda turizm noktasında Perşembe Yaylamız yoğun ilgi görüyor. Burayı ziyaret eden insanların bölgemize neden geldiğini ve bizden neler beklediğini anlamamız lazım. Bu anlamda bize çok görev düşüyor. Doğayı bozmadan ve çirkin yapılaşmaya fırsat vermeden insanları buraya çekecek altyapıyı oluşturmamız lazım. Kurultayımızın verimli geçmesini ve hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Aybastı Kaymakamı Refik Özsoy, “Etle tırnak gibi olan iki ilçemizin gelişmesini istiyorsak bir olmalı ve sorunların çözümü için ortak hareket etmeliyiz. Son bir yıl içerisinde ilimiz turizm noktasında büyük avantaj elde etti ve bunu korumamız lazım” dedi.
Kurultay Başkanı Doç. Dr. Selim Eren, “Büyükşehir Belediyemizin kurultayda üstlendiği görev takdiri ve teşekkürü hak ediyor. Sağladıkları çok ciddi katkı ile bölgemize ciddi bir nüfus akımı başladı. Perşembe Yaylası’nı artık herkes tanıyor. Bu kurultay turizmle ilgili bir başlangıç olsun. Bundan sonra sizlerle daha sık fikir alışverişinde bulunacağız” diye konuştu.
Kızılot Yaylasında Güreşler Yapıldı
912. Aybastı Perşembe Yaylası Güreş ve Kültür Festivalinin 3. Gününe karakucak güreşleri damga vurdu.
İlçe Kaymakamı Refik Özsoy, Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz, Ak Parti Aybastı İlçe Başkanı Fazlı Eren, Perşembe Yaylası Güreş Ağası ve Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı İlyas Karayel, Çekmeköy Ordulular Derneği Başkanı Metin Çoban, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum temsilcileri ve çok sayıda güreş sever vatandaş kızılot yaylasında yapılan güreş programına katıldılar.
Çeşitli etkinliklerin ardından Güreş Meydanında güreşçiler yerlerini aldı. Tozkoparan Güreşleri’nin yapıldığı esnada tüm güreş severler heyecan ve görsel şölene doydular. Pelitözü Mahallesi Kızılot Yaylası şenliklerinin ağalığını 52 bin liraya Yüksel Tokat aldı.
Festival programları Perşembe günü çeşitli yarışmalar ile devam etti. Peynir, en güzel koç, koyun kırkma, en güzel dişi ve erkek buzağı yarışları yapıldı. Birincilere ödülleri verildi. Bugün ise Perşembe Yaylasında tarihimizde yeri olan at yarışları yapılacak.