Arama Kurtarma Ekipleri Perşembe Yaylasına Eğitim Kampını Kurdu
Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Ordu Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi ( UMKE ), Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Arama Kurtarma Ekibi (AFAD ), Ordu Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığı Arama Kurtarma Ekibi ve Sivil Toplum Kuruluşlarından RUSUMAT Arama Kurtarma Ekibi Perşembe Yaylasında kamp kurdular. Ekiplerin ortaklaşa olarak Perşembe Yaylasında zorlu hava şartlarında kamp ve tatbikat yaptılar. Ekipler burada acil durum ve afetlerde nasıl davranılacağını, zorlu hava şartlarında hayatı nasıl idame edeceklerini de öğreniyor.
Perşembe Yaylası ekiplerin kamp eğitim alanı oldu. Perşembe Yaylasında eğitim kamplarını kurarak çeşitli tatbikatlar yapan arama kurtarma ekiplerini Aybastı Belediye Başkanı Beytullah Geçtan kamp alanında ziyaret etti. Ekiplerle birlikte bazı tatbikatları da birlikte yapan Başkan Geçtan açıklamasında;
‘’ Topluma faydalı bireyler olmanın farklı yolları vardır. Bu yollardan biri de afet durumlarında yapılması gerekenleri yapabilmektir. Zor zamanlarda bilinçli ve eğitilmiş insanların, toplumun yardımına koşmasını sağlamak güzel bir amaçtır. Eğitimlerde ekip üyelerine temel arama kurtarma, ilkyardım, doğa şartlarında hayatta kalma ve yön bulma, telsizle temel iletişim gibi dersler verildi. Kampa gelen 4 grubun uzman eğitmen kadrosu kamp öncesi ve kamp sırasında gerekli olan tüm araştırma ve yapılması gerekenleri adım adım inceleyip organizasyonu oluşturdular. Biz de bazı çalışmalara katılım sağladık. Perşembe Yaylasında oluşturulan kamplara gerekli tüm desteği vereceğiz. Felaketlerin olması elbette temenni değil ancak bu durumlara karşı hazırlıklı olmanın da büyük önem arz ettiğini biliyoruz.” Dedi.