Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar Hizmetler İle İlgili Açıklamada Bulundu
Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar ilçesine gelecek olan yatırımlar ile ilgili açıklamalarda bulundu. 2018 yılı içerisinde Aybastı’ya gelecek olan hizmetlerden bahseden Belediye Başkanı Gündoğar bahsetmiş olduğu bütün hizmetlerin 2018 yılı içerisinde ilçeye kazandırılacağını belirtti.
Gzetemize yapmış olduğu açıklamada birçok konuya değinen Aybastı Belediye Başkanı Aybastı’nın olmazsa olmazı olan konuları birer başlık halinde toplayarak açıklamada bulundu. AK Parti’nin genel hedefi olan Millete Hizmet konusunda kendilerinin de özen gösterdiklerini belirtti.
Aybastı Devlet Hastanesi ve C Sınıfı Meselesi
Aybastı Devlet Hastanesinin %98’lik kısımı bitmiş durumdadır. İç donanım ihalelerinin işlemlerinin takibini yapıyoruz. Muhtemelen Temmuz – Ağustos ayları gibi hastanemiz faaliyete geçecektir. Hastanenin C Sınıfı konusu son günlerde sosyal medyada ve diğer medya organlarında çokça gündeme geldi. Bununla ilgili 2 yıldır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önceki Sağlık Bakanımız Recep Akdağ ile ve şuan ki Sağlık Bakanımız Ahmet Demircan bey ile bu konular görüşüldü. En son bir buçuk ay önce Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş’u ziyaretlerimizde konuyu gündeme getirdik. Kendileri Aybastılılar adına Sağlık Bakanımızla görüşerek Aybastı Devlet Hastanesinin, Mesudiye Devlet Hastanesinin bir üst sınıfa geçmesi konusunda gerekli taahhüdü aldı. İşlemler şuanda devam ediyor. İnşallah Aybastı Devlet Hastanesi C Sınıfı olarak 2018 yılında hizmete girecektir.
İlçemize İki Okul Kazandıracağız
Eğitim alanında çalışmalarımız ileriye dönük olarak devam ediyor. Cuma günü Ordu Valimiz Seddar Yavuz’un himayelerinde Aybastılı iş adamımız Orhan Güner Bey ile yapılacak okulun sözleşmeleri imzalanacak. Ortaköy Mahallesindeki okulun boşaltılma işlemleri yapıldı. En kısa zamanda yıkılarak Ağustos – Eylül gibi yeni bina eğitim yılına yetirilecektir. 2017 yılında yatırım programına aldığımız Aybastı İmam Hatip Lisesinin kamulaştırılması Aybastı Belediyesi tarafından yürütülmektedir. Mahkeme sürecinde son aşamalara gelindi. 4 Nisanda mahkemesi yapılacak, inşallah 4 Nisan tarihinde karar verileceğini umuyoruz. Karar verildiği takdirde derhal parası yatırılarak Aybastı İmam Hatip Lisesinin de inşaatına başlanılacak.
Aybastı Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası Yapılacak
2015 yılında programa aldığımız ve yer tespiti için çalışma yürüttüğümüz Aybastı Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası için yer tespiti yapıldı. Yer problemleri de böylelikle aşılmış oldu. Ordu Valimiz Sayın Seddar Yavuz’un Aybastı ziyaretleri esnasında Jandarma Bölük Komutanlığı binasının bitişiğine yapılması hususunda teklifimizi ilettik. Sayın Valimiz de Jandarma Genel Komutanlığı ile iletişime geçerek olumlu cevabı aldık. Bu sene inşallah Emniyet Binası başlanacak.
Kültür Merkezi Tekrar Başladı
Bir süre duraksamada olan Aybastı Kültür Merkezinin çalışmalarına yaklaşık 15 gün önce Büyükşehir Belediyemiz başladı. Bu konuda emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve diğer arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Aybastılıların Meslek Yüksek Okulu İle İlgili Bize ve Yol Arkadaşlarımıza Güvenmelerini İstiyorum
Ordu Üniversitesi Rektörü Sayın Tarık Yarlıgaç Bey ile son aylarda yaptığımız görüşmeler neticesinde ileriye dönük olarak Küçükyaka Mahallesinde bulunan alana inşaat yapılması hususu ile alakalı proje çalışmalarımız bitti. İleriki günlerde Sayın Bakanımız ile, iş dünyasında bulunan iş adamlarımız ile ve esnafımız ile bu projeyi hayata geçirmek birinci hedefimizdir. Bunun dışında alternatif yerlerimiz de bulunmaktadır. Amacımız 2019 – 2020 yılı ÖSYM Tercih Klavuzunda Aybastı Yüksek Okulunu görmektir. Rektörümüz de bu konuda çok olumlu davranmaktadır. Kendilerine tüm Aybastılılar adına teşekkür ediyorum. Bölümleri de muhtemelen Hayvan Sağılığı Meslek Yüksek Okulu ve Turizm Meslek Yüksek Okulu olacaktır.
Aybastı İmar Çalışmaları Devam Ediyor
İleriye dönük olarak yaptığımız Aybastı İmar Planı çalışmalarımız devam ediyor. Büyükşehir Meclisimize sunduk. Komisyonda görüşmeler devam ediyor. Bu sene imar planımızın bitmesini bekliyoruz.
Çevre Yolu Özlem Çektiğimiz Bir Hizmettir
Aybastı’nın en önemli sorunlarından biri olan yıllardır yapılması için beklediğimiz, trafik sorununu azaltacak olan çevre yolu yapımı başlatılacak. 4 sene önce ihalesi yapılan Aybastı çevre yolunda kamulaştırma çalışmaları son aşamaya geldi. Büyük ihtimalle adliye ile yaptığımız görüşmelerimizde Haziran – Temmuz gibi çevre yolunun kamulaştırılmasının biteceğini belirttiler. Yaz ortasına doğru çevre yolu kamulaştırma çalışmaları da bitmiş olacak.
Küçük Sanayi Sitesinde Çalışmalar Hızla Devam Ediyor
3 defa ihaleye çıkan ve buna rağmen başlatılamayan Aybastı Küçük Sanayi sitesinde yaptığımız çalışmalar sonucunda proje hayata geçirildi. Yaklaşık iki buçuk aydır Belediyemiz tarafından hafriyat alma çalışmaları yürütülüyor. Bugün itibari ile 2300 kamyon hafriyat taşındı. En kısa zamanda ihale gün ve tarihi belirlenecek. Sanayi sitesine bu sene tam anlamıyla kazma vurulacaktır.
100 Dairelik Toki İnşaat Çalışmaları Sürüyor
Aybastı’ya yapacağımız TOKİ Binaları ile ilgili çalışmalarımız ihale aşamasındadır. Çok yakın bir süre zarfında 15-20 gün içerisinde ihale tarihimiz belli olacaktır.
Otogar İnşaatı Yapımı ve Bakımı Yapılarak Hizmete Açılacak
Şuanda Aybastı Devlet Hastanesine geçici hizmet eden Aybastı Otogar binasının yapımı ve bakımı bina boşaldıktan sonra yapılacak. Otogar binasının yapımı ve bakımı tamamlandıktan sonra hizmet vermeye başlayacak.
Turizm Alanında Çalışmalar Devam Ediyor
Bu sene Uzundere Şelalesinin bulunduğu alana bir kafeterya ve çevre düzenlemesi yaparak hemşehrilerimizin ve ziyaretçilerin hizmetine sunacağız. Aybastı Perşembe Yaylasını ve Obalarını koruyarak gelecek nesillere aktaracağız.
İmar Çalışmalarımız İvme Kazandı
Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş yeni görevine başladığı andan itibaren imar planımız ivme kazandı. Aybastı Perşembe Yaylası imar planında büyük yol kat ettik.  Bizi sevindiren bir başka konuda plan onaylandıktan sonra yeni mevzuata göre mülkiyet mera olduğu için otomatikman hazine bünyesine geçiyormuş. Muhtemelen 2019 yılından itibaren otel, Turizm Tesisi, Tatil Köyü, Sosyal Tesisler, Spor Alanları yapmak isteyen iş adamlarımız Turizm Bakanlığından tahsis talebini yaparak yasalar çerçevesinde belediyemizden de ruhsat alarak bu tür tesislere başlayabilecektir.
Yayla planının yapılmasındaki en önemli husus yaylamızdaki bu çirkin yapılaşmayı ortadan kaldırmaktır. Plan bittiğinde Perşembe Yaylasında kentsel dönüşüme benzer çalışmalar yapılacak. Plan bittikten sonra bu çalışmalar hemşehrilerimizi mağdur etmeden devletimiz ile beraber el ele vererek bu süreci en iyi şekilde tamamlayacağız. Bu sene Perşembe Yaylasında kaldırım çalışmaları, ışıklandırma çalışmaları ve çevre düzenlemeleri de devam edecek. Perşembe Yaylasında Tavşan Tepe bölgesine Turizme yönelik Karavan Konaklama alanı yapılacak. Şuan projesini yaparak bakanlığımız sunduk. Bu sene bu projeyi de tamamlayarak Yayla Turizminin hizmetine sunacağız.