Aybastı’da Çanakkale Şehitleri Anıldı
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 103. yıl dönümü, Aybastı’da Atatürk Anıtı önünde çelenk sunma töreniyle başladı. Çelenk sunma töreni saygı duruşu ve istiklal marşı ile başladı.
Çelenk Sunma Törenine Aybastı Kaymakamı Refik Özsoy, Belediye Başkanı İzzet Gündoğar, şehit yakınları, gaziler, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 103. Yıldönümü Anma Törenleri, dün Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından Aybastı Fen Lisesi Konferans salonunda düzenlenen programla devam edildi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Onur Bekyürek, "Bugün, Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümünde aziz şehitlerimizi bir kez daha şükranla, minnetle ve rahmetle anmak için toplanmış bulunmaktayız. Bilinmelidir ki, bu zafer kolay elde edilmemiştir. Türk milletinin Anadolu’daki varlığının devamı bu savaşın kazanılmasıyla mümkün olmuştur. Çanakkale’yi Çanakkale yapan bitmek bilmeyen düşman mermilerinin sesi değil, yaralı düşman askerini sırtına alarak onu düşman mevziisine kadar götürerek işgalci askerlere insanlık dersi veren kahraman Mehmetçiktir. Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatana bedelini kanlarıyla ödeyerek milletimizin varlığının birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.
Törende 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 103. yıldönümü nedeniyle düzenlenen resim, şiir, kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere, İlçe Kaymakamı Refik Özsoy ve Belediye Başkanı İzzet Gündoğar'ın ödüllerini vermesiyle devam etti.
Çanakkale Zaferi anısına farklı etkinlikler de yapıldı.  Aybastı Anadolu lisesi Coğrafya öğretmeni Mustafa Sarıkaya öncülüğünde İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Ahmet Yüce ve Aybastı Orman İşletme Şefi Aşkın Akçin'nin ve misafirlerin de katıldığı Aybastı Anadolu Lisesi Öğretmenlerinden Tarih öğretmeni Abdulkadir Oğuz, Matematik öğretmeni Halil Banko, Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Gökhan Güneş ve Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni Cevdet Eriş Perşembe Yaylasının eşsiz doğal güzellikleri menderesler de Çanakkale Zaferi 57. Alay'ı anısına Kano sporu yaptılar.
  Etiketler