Aybastı’da Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı
Aybastı’da Cumhuriyet’in 95. Yılı coşku ile kutlandı. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde yapılan kutlama törenlerine Aybastı Kaymakamı Yusuf Beran Vuran, Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar, Aybastı Jandarma Karakol Komutanı Muhammet Ali Gökkan, İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Satan, Daire Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri, Siyasi Parti Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Kutlamalar Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunmasının ardından Aybastı İlçe Kaymakamı Yusuf Beran Vuran günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Öğrencilerin ve tüm vatandaşların Cumhuriyet Bayramını kutlayan Kaymakam Vuran konuşmasında; ‘’Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz.” diyerek bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 95’inci yıldönümünü kutlamanın, onurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. 
Millet olarak verdiğimiz Kurtuluş Mücadelesi’nin ardından Cumhuriyetin kuruluşu dünya tarihinde eşi benzeri olmayan bir başarı, milletimiz için de en önemli dönüm noktalarından biridir. Cumhuriyet, bizi millet olarak yıllardır bir arada tutan toplumsal birlik, beraberlik ve toprak bütünlüğümüzü sağlayan en önemli kazanımdır. Cumhuriyet aynı zamanda geçmişten geleceğe uzanan gönüllü bir beraberliktir. 
Hak ve hürriyetlerden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Bu nedenle, bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev; Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, koruyup, kollamak iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle; mukaddes vatanımızın birliği ve beraberliği, milletimizin bağımsızlığı uğrunda verilen mücadelelerin taçlandırılarak, Cumhuriyetimizin kurulduğu bu anlamlı yıldönümünde, Cumhuriyetimizi bize armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarını, kanları ile bu toprakları vatan yapan Aziz Şehitlerimizi ve Gazilerimizi Milletçe rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Büyük Türk Milletinin bayramını kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım.’’ Dedi.
Kaymakam Vuranl’ın konuşmasının ardından okul bahçesini dolduran Aybastılılar, orta okul ve liseli öğrencilerinin hazırladığı halk oyunları gösterilerini izledi. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı halkın yoğun ilgi gösterdiği oratoryo gösterileri ile devam etti. Daha sonra şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları tören geçişinin ardından son buldu.
  Etiketler