İşleminiz Başarıyla sonuçlandı...
 İşleminiz Hatalı...
  •  0452 714 23 58
  •  0452 714 23 58
  •  0541 401 04 52
Aybastı Haberleri 07.02.2020, Son Güncelleme: 07.02.2020

Aybastı’da Heyelan

“Mahallede bulunan evler tek tek incelendi, Devlet Birimleri Heyelan Bölgesine Akın Etti “

Aybastı’da Toygar Mahallesi Boğmalıdüz Mevkii ve Kuşyuvası bölgelerinde heyelan meydana geldi. Vatandaşların heyelanı haber vermesinin ardından Aybastı Kaymakamı Muhammet Şükrü Pekpak ve Aybastı Belediye Başkanı Beytullah Geçtan ekipleri ile birlikte heyelan bölgelerini incelemek üzere çalışmaları başlattılar. Ordu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri de heyelan bölgesine gelerek inceleme çalışmalarını hemen başlattı.

Toygar mahallesinde gerçekleşen heyelanda ilk incelemelerde 12 ev boşaltılırken daha sonra devam eden incelemelerin ardından ev sahipleri tekrar evlerine alındı. Mahallede bulunan evler için bir tehdit olmadığı kararlaştırıldı. Ordu Valisi Seddar Yavuz’un da üzerinde titizlikle durduğu heyelan olayı ile ilgili ilçede gerekli çalışmalar sürdürülüyor.

Aynı zamanda Uzundere Mahallesinde de yolun bazı kesimlerinde heyelan meydana geldi. Yetkililer yolun belirli kesimlerini ulaşıma kapattılar. Uzundere mahallesinden şelaleye giden yol ve Koçalanlara giden yolda ulaşım durduruldu.

Konu ile ilgili açıklama yapan Aybastı Belediye Başkanı Beytullah Geçtan; “ İlçemiz genelinde oluşan doğal afetlere karşı elimizden geldiği kadar tedbirli yaklaşıyoruz. Çok şükür oluşan bu afetlerde can kaybımız olmadı. Bu olayların en büyüğünü ilçe olarak Sağlık Mahallemizde yaşadık. Bugün de Toygar Mahallesinde toprak kayması ile karşı karşıyayız. Ordu Valiliğimiz başta olmak üzere İlçe Kaymakamlığımız, Büyükşehir Belediyemiz, Aybastı Belediyemiz, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüz ile birlikte gerekli çalışmaları ve incelemeleri zaman kaybetmeden yaptık. Heyelan oluşan bölgeler ile ilgili gerekli çalışmalarımız devam edecektir. Vatandaşlarımıza ve ilçe halkımıza geçmiş olsun diyorum. Allah beterinden korusun. “ dedi.

Heyelan ile ilgili Ordu Valiliği tarafından yapılan basın açıklaması;
04.02.2020 Salı günü saat 17.30 sıralarında, İlimiz Aybastı ilçesi Toygar mahallesinde toprak kayması (heyelan) haberinin alınması üzerine, Valimiz Sayın Seddar Yavuz’un talimatı ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü teknik personelleri bölgeye gönderilmiştir.

Afete maruz kalan bölgeye intikal eden teknik personeller, gece olması sebebiyle detaylı incelemede bulunamamış olup, gözlemsel inceleme yapmıştır. Yapılan gözlemsel incelemede; heyelanlı sahada hareketlilik olduğu gözlemlendiğinden, tedbir amacıyla bölgede bulunan 12 konutun can ve mal emniyeti açısından boşaltılması kararı verilmişti.

05.02.2020 Çarşamba günü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü teknik elemanlarınca mahallinde yapılan detaylı incelemede; heyelanın meydana gelmesinde yüzey sularının etkili olduğu, bölgedeki karın 2 gün gibi kısa sürede erimesi ve toprağın suya doygunluğunun artması sonucu geliştiği tespit edilmiştir. 

Yapılan değerlendirmede alanın kontrol etütleri programında izlenilmesi uygun görülmüş olup, geçici boşaltılan 12 konutta ikamete devam edilmesine karar verilmiştir. 

Öte yandan, OSKİ Genel Müdürlüğü ve Aybastı Belediye Başkanlığı tarafından bölgedeki yüzey sularının drene edilmesi ve heyelan bölgesinden uzaklaştırılması için gerekli çalışmalara başlanılmıştır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.


 

  Etiketler:

Çok Okunanlar