Aybastı Devlet Hastanesi Yeni Binasında Hizmete Başladı
Yapımı tamamlanan Aybastı Devlet Hastanesi 23 Eylül tarihinde yeni binasına taşınarak hizmet vermeye başladı. Aybastı ve Kabataş ilçesi için büyük kazanç olan yeni bina D sınıfı statüsünde hizmet verecek. 56 yataklı Aybastı Devlet Hastanesinin yeni hizmet binasını beğeni ile karşılayan Aybastılı ve Kabataşlı vatandaşlar hastanede tedavi görmeye başladılar . Aybastı Devlet Hastanesinin bitirilmesi noktasına kadar devlet tarafından 20 Milyon’a yakın para harcandı. Hastanenin geniş bir alana yapılması eski günlerdeki fiziki sorunu da ortadan kaldırmış oldu. Hem hasta vatandaşlar, hem doktorlar hem de hastane personeli rahat nefes alabilecekleri, tam donanımlı bir binaya kavuştu.
Yeni yapılan Hastanede Başhekim ile birlikte 2 Dahiliye Uzmanı , 1 Anestezi Uzmanı , 1 Çocuk Hastalıkları Uzmanı ve 1 Aile Hekimi uzmanı olmak üzere 5 Uzman Hekim görev yaparken, 11 Pratisyen Hekim Polikliniklerde görev yapıyor. Hastane Müdürü Mustafa Eren’i ziyaretimizde aldığımız bilgiler dahilinde Cerrah Doktor ataması yapıldı, güvenlik soruşturmasının ardından Hastanede göreve başlayacak. Bunun yanı sıra Aybastı Devlet Hastanesine Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı da kazandırılmaya çalışılacak.
Temizlik personeli açısından yetersizlik sıkıntısı olan Aybastı Devlet Hastanesine İş-Kur üzerinden kaç temizlik işçisi gönderileceği henüz netlik kazanmadı. Sağlık Bakanlığı tarafından Ordu genelinde 21 Ekim’de yapılacak olan kura ile 42 personele iş başı yaptıracak. Aybastı Devlet Hastanesi için en az 5 temizlik işçisine ihtiyaç olduğu yetkililer tarafından söylenmekte.
Sağlık Personeli atamalarında da personel talebinde bulunacak olan Aybastı Devlet Hastanesi yönetimi yeni hizmet binasını tam teşekküllü çalıştırmak için görüşmelerini devlet kanalıyla sürdürecek.
Aybastı Devlet Hastanesinin yeni binasına kavuşması ile birlikte daha rahat hizmet vermeye başlarken vatandaşlar tedavilerini daha iyi ortamda görmeye başladı. Hastanenin tam anlamıyla hizmete geçmesi, personel sayısının tamamlanması, hasta servislerinin tam teşekküllü hizmeti için hemşire sayısının tamamlanması, temizlik sorununun çözülmesi için Hastane yönetimine ve personeline zaman tanınmalıdır. Yeni bina yeni oluşumları da beraberinde getirecek ve işlerin yoluna oturması için gerekli çalışmalar hastane yönetimi tarafından sürdürülecek.
Yeni binanın geçici kabulü yapılmış olup 1 yıl boyunca hastane binamızın çıkacak herhangi bir sıkıntısı firma tarafından giderilecek. Bu konu için de yine hastane yönetimi ve personeli tarafından hataları ve aksaklıkları gözden kaçırmadan kontrol edilecek.