AYBASTI GÖZLEM ANALİZ
31 Mart Yerel Seçimleri için Aybastı’da AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti adayları bu hafta itibari ile sahaya indiler.
AK Parti Beytullah Geçtan derken, Cumhuriyet Halk Partisi Özdilek Aydoğan ve İYİ Parti Yüksel Tokat ile seçim yoluna girme kararı aldı. Partiler genel olarak ‘’ DEĞİŞİM ‘’ kararı aldılar. Her partinin adayı da seçmenin karşısına yeni bir yüz olarak çıkacak. Partilerin Genel Merkezleri de değişimden yana olduğunu göstererek yeni yüzleri sahaya sürdü. Biz de Aybastı Gözlem Gazetesi olarak siyasetteki değişimin Aybastı üzerindeki analizini yaptık. Siz değerli okurlarımız ile paylaşıyoruz;
Siyasette Ağabeylerin Devri Bitti
Aybastı genelinde tüm sohbetlerde değişim konuşuluyor. Adaylara bakan ve gözden geçiren vatandaş yenilik karşısında olumlu yorumlar yapıyor. Aybastı’nın %80’lik kısmında ise hala endişeli bakışlar devam ediyor. Milletin kafasındaki soru; ‘’ Adaylar değişti, abiler değişecek mi? ‘’
Aybastılı seçmen tüm partilerden siyaset abilerinin çekilmesini, yeni yüzlerin siyasete kazandırılmasını istiyor. Burada adayların yanı sıra ilçe teşkilatlarına da büyük bir görev düşüyor. Vatandaşın sesine kulak vermesi gereken ilçe yönetimleri Aybastı siyasetine yeni yüzler kazandırmak ile görevlendirilmişlerdir. Sokağın nabzını tutmak onların asil görevlerinden biridir. Siyasetin her alanında olan abilerin kenara çekilip emekliliklerini yaşamaları gerekmektedir.
Aybastı’da Barışa İhtiyaç Var
Aybastı’nın hizmetten de öte barışa ihtiyacı olduğu görünüyor. Gruplaşmalar, siyasi ayrışmalar ve aynı çatı altında çıkan tartışmalar Aybastı’ya zarar veriyor. Adaylar ve ilçe başkanlarının kafa kafaya vererek en güzel listeleri vatandaşa sunmaları gerekiyor. Siyasi kavganın ve çekişmenin Aybastı’ya verdiği zararı gören vatandaş aynı kavgaların devam etmesinden tedirginlik duyuyor. Ve vatandaş oyumu verirken listeye de bakacağım diyerek ekibe önem verdiğinin vurgusunu yapıyor.
İlçe Başkanları Değişim Rüzgarını Fark Etmeli
Aybastı’da bulunan siyasi partilerin ilçe başkanları değişim rüzgarının farkına varmalıdır. Tüm partiler Aybastı’da yeni yüzleri aday göstermişken bunu en iyi şekilde değerlendirmesi gereken ilçe başkanları olacaktır. Objektif, tarafsız ve özverili bir şekilde vatandaşa odaklı çalışmaları yürütmelilerdir. Hangi parti olursa olsun listelerdeki Ahbab-Çavuş ilişkileri kaldırılmalı, Aybastı’nın geleceği listelerde kurulmalıdır.
Gazete olarak gözlemlediğimiz en büyük problem şudur;
Kırk yıllık siyasetçiler artık sahneden çekilmelidir.
AK Parti, CHP ve İYİ Parti olmak üzere her parti buna dikkat etmelidir. Vatandaşın en büyük şikayeti ve endişesi de bu yöndedir. Adaylar geçmişi göz önünde bulundurarak hareket etmeli, yarın karşısına sorun çıkaracak isimler ile yürümemeye özen göstermelidir.
Aybastı bu konuda nice örnekler yaşamıştır. 
  Etiketler