AYBASTI İZCİLERİ YİNE YENİDEN ÇANAKKALE MİLLİ BİLİNÇ KAMPINDA

Aybastı İzcilik Gençlik Spor Kulübü İzcileri, Çanakkale Milli Bilinç Kampında dedelerinin izinde yürüdü. İzciler, Çanakkale savaşlarında 57. Piyade Alayının 102 yıl önce kullandığı yoldan “Dedeciğim Ben Geldim” sloganıyla giderek ecdadını yad etti. Türkiye İzcilik Federasyonu (TİF) tarafından, 57. Alayın taarruz öncesinde karargah olarak kullandığı Kocadere köyü yakınlarındaki yerde 21-26 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen uluslararası “Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda” bulunan Aybastı İzcilik Gençlik Spor Kulübü İzcileri, 25 Nisan saat 05:00’te sabah ezanıyla birlikte kalkarak yürüyüş hazırlıklarını tamamladı.

Kınalar Yakılarak Mehter Marşıyla Uğurlandı

İzciler, kamp alanından o zamanki askerler gibi “hamur kızartması ile kırık buğday çorbası” içerek başlarında “Enveriye Kabalağı”, sırtlarında “Dedeciğim Ben Geldim” yazan cepkenleriyle yürüyüşe başladı.Kamp alanından uğurlama töreninde izcilere, mehter marşı eşliğinde “kınalı Hasan” gibi saçlarına kınalar yakılarak uğurlandı. 5 bin 300 izci, dedelerinin izinde 57’nci Alay askerlerinin 102 yıl önce yaptığı gibi saat 06.00’da şafakla birlikte yürüyüşe başladı. Sabah top sesleriyle uyanan izciler, 102 yıl önce 57’nci Alay’ın yaptığı gibi hamur kızartması ve çorbadan oluşan sabah kahvaltılarını yaptıktan sonra saçlarına kına yaktırarak ellerinde Türk bayraklarıyla Conkbayırı’na doğru yola koyuldu. Kamp alanından çıkışta izcileri mehter takımı uğurladı. Üzerlerinde ‘Dedeciğim Ben Geldim’ yazılı yeleklerle 57’nci Alay güzergahından yürüyen izciler Conkbayırı’na ulaştı.

Yürüyüşe Büyük Destek

Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye İzcilik Federasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen organizasyonda, 57. Alay yolu boyunca Çanakkale Savaşı’na katılanların kıyafetlerini giymiş askerlerin mizansenleri canlandırıldı. 17 kilometrelik patika, dağ, dere ve geçitlerden oluşan yürüyüş yolunu yaklaşık 8 saatte başarıyla tamamlayan Aybastı İzcilik Gençlik Spor Kulübü izcileri tekrar kamp alanına döndü. Aybastı İzcilik Gençlik Spor Kulübü  Kulüp Önderi Atakan AKÇAY yaptığı açıklamada; “ Daha Önce olduğu gibi yine İlçemizde ilki yaparak Çanakkale Milli Bilinç Kampında ilçemizi temsil ettik.Çanakkale Milli Bilinç Kampında izcilerimiz atalarımızın vatan, millet ve maneviyat uğruna verdiği destansı mücadeleyi yerinde yaşadılar. Milli manevi duygularla donanarak evlerine geri dönen izci ve liderlerimizi gönülden tebrik ediyorum.Ayrıca bizlere yardımda bulunan Belediye Başkanımız Sayın İzzet Gündoğar a, Sayın Yahya KÜÇÜKHASAN hocamıza,Derneğimizin yönetim Kurulu Başkanı İdris ARPACI ya,Bizleri daima destekleyen Adem EVİN hocamıza,Yusuf İLHAN a ve ismini sayamadığımız bizlerin bu kampları yapmasına vesile olan herkese sonsuz Teşekkür ediyoruz” dedi.

  Etiketler