Başkan İzzet Gündoğar 2017 Yılı Çalışmalarını Değerlendirdi
Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar 2017 yılı içerisinde Aybastı genelinde Aybastı Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Hükümet Tarafından Yapılan Çalışmaları Değerlendirdi.
Başkan İzzet Gündoğar "Aybastı halkının rahat bir ortamda yaşamını sürdürebilmesi için bizler elimizi taşın altına değil gövdemizi taşın altına koyduk. Bir memleket Sevdalısı olarak bu güne kadar olan hizmetlerimizi memleketimize yarar sağlayacak şekilde gerçekleştirdik. Bundan sonra da Aybastı halkına yakışır bir hizmet sunacağımızı siz değerli basın mensuplarımıza belirtmek istiyorum." dedi.
Başkan Gündoğar  2017 yılında yapılan genel çalışmaları şöyle anlattı;
Hükümetimizin Yaptığı Hizmetler ve Yatırımlar Uzun Soluklu Yatırımlardır
‘’ Hükümetimizin yapmış olduğu hizmetlerden ve yatırımlardan konuya başlayacak olursak olmazsa olmazımız olan Aybastı Devlet Hastanesi 2017 yılında başladı. 2018 yılının Nisan- Mayıs ayında hizmet vermeye başlayacak. Bu konuda emeği geçen Sayın Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yine Aybastı’mız için önemli bir konu olan Yayla Turizmimizi doğrudan etkileyen ve geliştirecek olan Aybastı-Reşadiye yolumuza başladık. 30 km uzunluğundaki yol yaklaşık 4 yıl önce ihale edilmişti. Bu seneki çalışmalar ile bir kısmı tamamlanarak şuan çalışmalar Ordu il sınırına dayandı. Çalışmalar önümüzdeki sene Aybastı sınırlarında devam edecek. Bu yol bittiğinde biz faydalanacağız. Başta Turizm alanında Tokat, Sivas, Kelkit Vadisinden Perşembe Yaylamıza ulaşım çok daha kolay olacak. Tam anlamı ile bittiğinde Reşadiye’den Perşembe Yaylasına 20-25 dakika arasında gelinebilecek.
Kamuoyunda pek seslendirmediğimiz fakat bizim için önemli yatırımlardan olan Aybastı Niksar arasındaki Bozcalı-Hatipli-Başçiftlik-Niksar yolu da 2017 yılında yer teslimi yapılarak ihale edildi. Bu da bizim ulaşımımızı ve komşu ilçeler ile sosyal bağlarımızı güçlendiren bir yatırım oldu. Bu konuda Tokat Milletvekillerimize teşekkür ediyorum.
Sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş, Milletvekillerimiz Oktay Çanak, Metin Gündoğdu, Ergün Taşçı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde 2018 yılında Aybastı-Fatsa arasında, Aybastı-Kabataş arasında, Çatalpınar geçişi, Göller Sapağı ve Aybastı Çevre Yolu bir bütün paket halinde tekrar ihaleye çıkacak. Bu da şu anlama gelmektedir; eskiden 3-5 km. ihalelere küçük firmalar giriyordu ve işler uzuyordu. Paket olarak ihaleye çıkacak olan yatırımlarımıza ise ekipman ve ekonomi anlamında güçlü firmalar girecekler. İşler hızlı bir şekilde ilerleyecektir.
Hükümetizin ve Belediyemizin ortaklaşa çalışması ile Aybastı merkezin 3 km. sıcak asfaltı yenilendi. Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından Yaylamızın İmarının bir kısmı onaylandı. Çalışmalar devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanımıza bu konudaki çabalarından ve çalışmalarından dolayı Aybastı halkı adına teşekkür ediyorum. Kendileri bizim için ve Ordu için büyük bir şanstır. İmar planımız tam olarak bittiğinde en az 3000 civarında konaklama kapasiteli bir imar planı, belki 10 bin kişinin aynı anda faydalanabileceği ticari alanlar olacak.’’
Biz Yeni Bir Yeri İmara Açmıyoruz
Perşembe Yaylasının İmar çalışmaları sürerken bu çalışmalar hakkında bilgi veren Gündoğar kamuoyundaki soru işaretlerinin giderilmesi için şunları söyledi; ‘’ Biz kesinlikle yeni bir yeri imara açmıyoruz. Yeni bir doğayı, yeni bir merayı, boş alanları imara açmıyoruz. Mevcut olan yerleri rehabilite ederek, bina sayısını azaltarak çok fonksiyonlu, çok amaçlı az yer kaplayan ve yeşilin korunacağı şekilde olan bir imar planı yapıyoruz. İmar planı dediğimizde yanlış anlaşılmak da istemiyoruz. Kesinlikle Perşembe Yaylası diğer yaylalar gibi olmayacak. Perşembe Yaylası merkez tamamen sosyal amaçlı, konaklama amaçlı kullanılacak. Tavşan Tepe tarafta kısmen konaklama diğer obalara da Turizm Bölgesi olduğumuz için Turizm Tesisleri alanları olarak planlanıyor. İmar Planını yparken ne kadar titiz davrandığımızı belirtmek adına şunu da söyleyeyim; dere yataklarının 150 metre sağına ve soluna yapılaşma yasağı, Karayolları ağına 50 metre mesafede yapılaşma yasağı olacak. İmar planının gecikmesi Yaylamızın korunması açısından hayırlı olmuştur. En aza indirgenmiş bir hata ile İmar Planı yapılacaktır. ‘’
Büyükşehir Belediyesinin Yaptığı Hizmetler
‘’Aybastı-Pelitözü arasındaki 10.5 km.’lik sıcak asfalt bitirildi. Aybastı-Alankent arasındaki sıcak asfalt bitirildi. Amacımız Alankent’te yaşayan vatandaşlarımızın bu yolun bitmesi ile Aybastı’ya ekonomik olarak katkı sağlamış olmalarıdır. Şuan Aybastı Kayabaşı, Alacalar, Düzyayla bağlamındaki çalışmalar devam ediyor. Buralarda bittiğinde Aybastı’ya uzak olan bu yerleşim yerlerindeki vatandaşlarımızı sosyal bağlarının, ticari bağlarının güçlendiğini sağlık ve eğitim alanından da faydalandıklarını göreceğiz. İlçemizin değişik noktalarında beton yol çalışmaları olmuştur. Oski’nin su deposu ve şebeke çalışmaları olmuştur. Büyükşehir Belediyesine ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.’’
Aybastı Belediyesi Olarak Bu Sene Yol Anlamında Tarih Yazdık
‘’Aybastı Belediyesi bir yıl içerisinde en fazla beton yol yapan belediye olarak rekor kırmıştır. 37 km beton yol yaptık. Bunun 35 km.’lik alanı Aybastı Belediyesinin kendi bütçesinden, 2 km’lik alanı da Valiliğimizin destekleri ile yapıldı. Bu yolların yapılmasında emeği geçen meclis üyelerimize, personelimize, Aybastılı heşehrilerimize, Muhtarlarımıza sabırlarından dolayı teşekkür ediyorum.
35 adet civarında camimizin çevre düzenlemesini yaptık. Parke, duvar ve çevre düzenlemeleri ile mahallelerimizdeki camilerimize katkıda bulunduk. Geçmişimize, ecdadımıza saygı niteliği taşıyan, manevi turizmimize de destek verecek olan Perşembe Yaylasında Kümbet mevkiindeki 6000 şehidimizin aziz hatırasını yaşatmak adına Şehlitliği gün yüzüne çıkardık. Hava iyiliğinde günlük 1500-2000 ziyaretçisi olan bir şehitlik haline getirdik. Orası Karadeniz’in Çanakkalesi’dir.  O alanı Kültür ve Turizm Bakanlığımızın verdiği desteklerle daha da güzelleştirerek bölgede  cazibe haline getireceğiz.  Yaylamızın doğal güzelliğinin yanında bu tür manevi alanları da yaylamıza kazandırıyoruz. Emir Kümbet şehitliğimizin yanındaki 60 dönümlük mesire alanını, restorantını hizmete sunduk.
Çok amaçlı salon hizmetlerimizin tüm mahallelerde devam ediyor. Aleykin mevkiindeki çok amaçlı salonu hizmete sunduk. Armutlu ve Beştam Mahallesinde çok amaçlı salon inşaatlarımıza başladık. Sebze pazarı inşaatımıza başladık ve çalışmalar devam ediyor. Çatısı önümüzdeki sene tamamlanacak.
Aybastı şehir merkezi imar planlarımız son aşamasına geldi. İlçe belediye meclisinde onaylandı, Büyükşehir Belediyesinden onay bekleniyor. O da tamamlandığı zaman Aybastı’nın 100 yıllık geleceğini şekillendirecek bir plan olmuş olacak. Toplu konut çalışmalarımıza bu sene start vermiştik. Yer temini, yerin onaylanması, üye kabulü şeklinde aşamalı olarak tamamlandı. 2018 yılı şubat ayında ihale edilecek.
Sanayi sitesi 3 kere ihaleye çıktı. Hafriyat problemlerinden dolayı ihaleye giren firma olmadı. Biz yine Aybastı Belediyesi olarak Sayın Valimiz Seddar Yavuz’un da destekleri ile çalışmalarımıza başladık. Hafriyat boşalıyor hedefimiz Nisan ayında bitirmektir.
Aybastı Devlet Hastanesinin C Sınıfı Olması İçin Takipçiyiz
Son günlerde kamuoyunu çok meşgul eden bir konu var. Hastanenin C Sınıfı statüsüne gelmesi için girişimlerimiz devam ediyor. Bu konuyu başta Sayın Bakanımız ile Milletvekillerimiz Oktay Bey, Ergün Bey ve Metin Bey ile görüştük. Bu statü olacaksa yine bizim girişimlerimiz ve taleplerimiz ile olacak. Takipçisiyiz kimse merak etmesin. Şartlara uyan kısmımız var uymayan kısımlarımız var. İnşallah %51 bu iş olacaktır. Kamuoyunda bunu dillendiren arkadaşlarımız var. Ben tekrar o arkadaşlara sesleniyorum Bu işin çok da suyunu çıkarmadan, farklı yerlere çekilmeden bitirsinler. Bu iş amacına ulaşmıştır. Biz siyasi kadro olarak arkadaşlarımız ile bu işi takip ediyoruz.
İstanbul Ziyaretlerimizden Güzel Mesajlarla Geldik
İstanbul’da yaptığımız ziyaretlerden güzel mesajlar ile geldik. Öncelikle ziyaret ettiğimiz Vefa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Güner ile görüştük. Sayın Orhan Güner Ortaköy Mahallesine İlk ve Ortaokul yapılması için projeyi hazırladı. 2018 yılının baharında başlanacak. 2018-2019 eğitim öğretim yılına da yetiştirilecek. İlçemiz Ortaköy Mahallesinde mevcut okul yıkılıp 10 derslik olan, içerisinde fen laboratuvarı, bilim ve teknoloji laboratuvarı, öğretmenler odası, müdür odası, çok amaçlı salonu olan çok fonksiyonlu bir okul yapılacak. Aybastı sevdalısı Orhan Beye ve Ailesine teşekkür ediyorum.
Aybastı Dernekler Federasyonu yetkilileri Ali Danış ve Şakir Çoban abimiz Milletvekili adayımız ile üyeleri ile yaptığımız görüşmelerden de güzel neticeler aldık. Aybastı’ya Meslek Yüksek Okulu yapılması alanında görüşmelerimiz oldu. Birlikte aldığımız kararlar doğrultusunda karar aldık ve şuan inşaat projesi tamamlanıyor. Proje bittikten sonra Ordu Üniversitesi ile görüşülecek. Yeri şuanda hazır durumda. Milli Eğitime ait olan Küçükyaka Mahallesindeki alana düşünüyoruz. Projeyi burada değerlendirmemizin amacı uzun vadede bizi rahatlatacaktır. Bir kampüs, yurt gibi alanların kurulması için çevresinin de uygun olması gerektiği için bu alanı değerlendireceğiz. Ön çalışmalarını başlatmış bulunuyoruz. İlçemize hayırlı ve uğurlu olsun diyoruz.
Emniyet müdürlüğü ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 2015 yılında yatırım programına aldık ama yer problemini çözemedik. O konuyu da inşallah Ordu Valimiz Seddar Yavuz Beyin Aybastı Ziyaretlerinde kesinleştirip bir dahaki sene başlayacağız.
Bu sene Aybastı’da parke yol çalışmalarımız oldu, ışıklandırma çalışmalarımız oldu. Aynı zamanda Perşembe Yaylasında da ışıklandırma çalışmalarımızı tamamladık. Mahallelerimizde çocuk parkı çalışmalarımız oldu. 2017 yılının Aybastı adına olumlu geçtiğine inanıyorum. Bu vesile ile tüm yol arkadaşlarıma, personelime, Aybastılı gurbetçilerimize ve hemşehrilerimize teşekkür ediyor, hepsine saygılarımı sunuyorum.’’ Dedi.