Beytullah Geçtan Aybastı Esnafı İle Buluştu
‘’AK Parti Aybastı Belediye Başkan Adayı Beytullah Geçtan 31 Mart Yerel Seçimlerinde sandıktan çıktığı taktirde katılımcı bir belediyecilik anlayışının hayata geçeceğinin sinyalini verdi.’’
AK Parti Belediye Başkan Adayı Beytullah Geçtan 29 Ocak Salı günü Aybastı esnafı ile buluştu. AK Parti Belediye Başkan Adayı Beytullah Geçtan’ın yapmış olduğu toplantıya CHP Belediye Başkan Adayı Özdilek Aydoğan da katıldı. Toplantıda bulunan katılımcılar birlik ve beraberliği desteklerden oluşan kareden de memnun oldular. CHP Belediye Başkan Adayı Özdilek Aydoğan’a da mikrofon verilmesi ile birlikte söz hakkı alan CHP Adayı; ‘’ Aybastı hepimizin evidir. Evimizin eksiklerini birlikte görecek ve birlikte çözeceğiz.’’ Dedi. CHP adayının toplantıya katılması ve AK Parti Adayının kendi toplantısına Özdilek Aydoğan’ı davet etmesi esnaflar tarafından takdirle karşılandı.
Yapılan istişare ve tanıtım toplantısında konuşan Beytullah Geçtan Aybastı’nın genel sorunlarını ele aldı. Sorunların çözümleri yolunda hiç durmadan çalışacaklarını, kafa yoracaklarını bildiren Geçtan bu çalışmaların tümünde birlik ve beraberliğin olacağını, istişarenin ön plana çıkacağını söyledi. Yoğun bir katılımın olduğu toplantıda Beytullah Geçtan Esnafa yaptığı açıklamada;
‘’Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın teveccühü ile parti merkezimin, bölge milletvekillerimizin onayları ile il ve ilçe teşkilatımızın katkıları ile karşınıza AK Parti Aybastı Belediye Başkan Adayı olarak çıkmış bulunuyorum. Cenab- Hak yolumuzu ve yolunuzu açık eylesin, bizlere ve sizlere bereketli ve güzel işler nasip eylesin.
Cumhurbaşkanımız ile Ordu’da bir araya geldiğimizde dedi ki ;’’ Ben Aybastı’yı biliyorum. Başarılar diliyorum en yüksek oy ile gel, Aybastılılara selamımı ilet.’’ dedi. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Dünya Lideri Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Aybastılılara selamını da bu toplantıda sizlere iletiyorum.
1969 Aybastı doğumluyum. 1975’de babam ve amcam şoförler cemiyetini kiraladıklarında kahvehane idi orası Cumartesi günleri ara sıra çalışmaya gidiyorduk. O günden beri esnafların halini bilirim. Kahvecilik, garsonluk, lokantacılık, pirzolacılık velhasılıkelam esnafın başında neler varsa babam ile beraber birçoğunu yaşayarak gördük. Allah nasip eder inşallah siz esnaflarımızın dertleri ile dertlenip, sevinç ve özel günlerinde yanlarında olmak, el ele gönül gönüle vererek birlikte bazı şeyleri başarmak istiyoruz.
Toplantımıza başlamadan önce Milletvekilimiz, Sağlık Komisyon Başkanımız Sayın Şenel Yediyıldız şahsımı arayarak 5 yıl sonra sorunları daha az konuşulan bir Aybastı’yı vaat edebilirsin dedi. Arkamızda bölgemizin yetiştirdiği birçok insan var. Hükümet ve devlet kademelerinde yetişmiş bizim memleketimizden olan birçok insanımız var. Hep birlikte Aybastı’mıza ne kazanımlar sağlayabiliriz inşallah hep birlikte göreceğiz.
Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız, Eski Enerji Bakanımız Hilmi Güler Bey ile 3 gün önce yaptığımız toplantıda Aybastı ile ilgili güzel projeleri olduğunu iletti. Enerji Bakanımızın proje adamı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu projelerden de yararlanacağız.
Bizler kamu adına işler yapacağız. Siz esnaflarımızın  işlerini kolaylaştırmak için buradayız. Aybastı’nın yükünü çeken sizlersiniz. 2012 yılında Fatsa’ya tayinim çıktığında 6 bin öğrencimiz vardı. Bugün 3700 öğrenci kalmış. Biz göç vermişiz. Göçü engellemek için, göçün önüne geçmek için ilçemize neler lazım bunlarla ilgili istişareler yapacağız. Allah nasip eder biz seçilirsek, sizlerle beraber Aybastı’nın geleceği ile ilgili kararlar vereceğiz. Müşavere dedikleri istişare Kur-an’da farzdır. Bunu sizlere lütuf olsun diye söylemiyorum. Allah’ın emri müşavere etmektir, danışmaktır. Siz esnaflarımız yıllardır buradasınız. Kazanımınızı birçoğunuz buraya harcadınız. Birlikte güzel işler yapmak için çok çalışacağız, yorulmak yok yola devam edeceğiz.
2002 yılında Aybastı’ya geldim göreve başladım. Daha öncesinde dışarıda meslek hayatımı sürdürüyordum. Aybastı’ya geldiğimde baktık öğrencilerimizde potansiyel var ama yetişmiş elemanlarımız aşağıya kaçıyor. İstişaresini yaptık elhamdülillah Aybastı Anadolu Lisesini getirdik. Mevzuatı gereği 50 bin nüfusu olmayan yere Anadolu Lisesi açmıyorlardı. Çorum Oğuzlar’a açmışlardı. Oraya gelince açılan okul bize gelince neden açılmıyor. Buradan yola girerek 2005 yılında Aybastı Anadolu Lisesi’nin ilçemize gelmesini sağladık. Hacıosmanlı benim ilk inşaat acemiliğimdir. Allah razı olsun o gün bize çok destek verdiler. Toygar’da devlet – vatandaş iş birliği ile çok güzel bir eser ortaya çıktı. Zafer-i Milli de aynı şekilde devlet – vatandaş iş birliği ile çok güzel bir eser ortaya çıktı. Alacalar Şehit Yener Şahin okulu yerel yönetim ve genel yönetimin gücü ile prefabrikten kurtularak okul binası yapıldı. Aybastı’ya Anadolu Öğretmen Lisesini de kazandırarak göçü önlemeye çalıştık ve gerçekleştirdik.
Ekonomik göç ile ilgili kafa yoracağız. Bununla ilgili kafa yorarken öğrencilerimiz ile neler yapılır onlarla ilgili kafa yoracağız. Sorunlarımız ile ilgili DHA canlı yayın yaptığı esnada Hilmi Beyin yanında konuştum. Aybastı’nın çevre yolu, Aybastı’nın Fatsa yolu, Doğalgazı, Kültür Sarayı, Sanayi Sitesi, Perşembe Yaylası, Hayvancılık nasıl geliştirilebilir, tarım ile ilgili neler yapabiliriz, Meslek edindirme kursları neden Aybastı’da olmasın bunlara değindik. ORMEK’in Aybastı’ya gelmesi için gerekli yer gösterilip hocaları ayarladıktan sonra gelmemesi için bir sorun yok. O da bizim işimiz. ORMEK’i Aybastı’ya getirerek biz bin farklı kurs açmayı hedefliyoruz. Bugün hayal olabilir. Hayal etmeyenler zaten iş yapamazlar. Allah nasip ederse tarım ve hayvancılıkla alakalı biz çaba göstereceğiz. Her evin altı önceden rahmetli annemden de biliyorum bir fabrika gibi çalışırdı. Süt satardık, peynir satardık. Haftalık geçimimizi sağlıyordu, hayvanın yiyeceğini de karşılıyordu. Şuan da yem girdisi çok pahalı, et üretimi fiyatı değişkenlik gösteriyor. Neler yapılabilir bunlarla ilgili çalışacağız. Büyükşehir ile beraber 8. Ve 12. Sınıflardaki çocuklarımız için bilgi evini Aybastı’ya kazandırmak istiyoruz.
Otopark problemimiz var. Otopark ile ilgili ne yapabiliriz? Seçime kadar inşallah bir müjde gelecek. Emniyet müdürlüğü ile ilgili bir müjde var. Ondan sonraki alanda kafa yoracağız neler yapabiliriz. Bütün bunları belediye bütçesinden halledebilir miyiz? Duyduğum kadarı ile ben henüz görmedim İller Bankasından gelen para maaşa ancak yetiyor. Büyükşehir ve Genel Merkezimizin destekleri ile neler yapabiliriz, Avrupa Birliği fonlarını kullanabilir miyiz, DOKAP’tan neler alınabilir, Vakıf ve Derneklerden hangi faideler elde edilebilir bunların desteğini almak için inşallah hep birlikte coşkuyla yürüyeceğiz.
Esnafımızla birlikte saygı, sevgi ve muhabbet ile yola çıktığımızda neler yapabileceğimizi göreceğiz. Esnafın halinden anlıyorum dedim; SSK, Bağ-kur, Prim Borçları, aylık ödemeler gibi sıkıntıları bizlerde geçmişte yaşadık. Çevre yolu ile ilgili mevcut durumu daha güzel nasıl yapabiliriz girişimlerde bulunacağız. Fatsa yolu ilgili Sayın Milletvekilimiz Şenel Yediyıldız ihale aşamasını hazırlayacağını söyledi. Doğalgazın ilçemize kazandırılması için gerekiyorsa hep beraber Ankara’ya gideceğiz. Peşini bırakmak yok. Kültür Sarayı bir şekilde ilçeye kazandırılamadı, olmadı. Neden olmadı, ne için olmadı geçmişi bırakıp önümüze bakmamız gerekiyor. Olması için ne gerekiyorsa hep birlikte gayret göstereceğiz. Sanayii Sitesi ile ilgili yıllardır problemlerimiz var. İlçemizin kendisine yakışır bir Sanayii Sitesi kazanması için çabalarımızı göreceksiniz. Hep birlikte çalışacağız.
Belediyeler bir kanun maddesine göre yönetiliyor. Esnaflar ile bir takım kanunlara göre ufak tefek pürüzler olacaktır. Ama Allah nasip ederse Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın gönül belediyeciliği dediği işle biz bunları aşacağız. Farkı hep birlikte göreceksiniz. Allah bizleri sizlere, milletimize mahcup etmesin. Katılımlarınızdan dolayı herkese teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.’’ Dedi.
Beytullah Geçtan’ın konuşmasının ardından katılımcılardan da sorular alındı.