Bir Yılı Daha Geride Bıraktık…
2017 yılı da geride kaldı. 2016 ve 2017 yılında Aybastı’mızın talepleri ve ilçemize verilen sözlerin, vaatlerin bir kısmı sözde kaldı, bir kısmı ise kaplumbağa misali ilerlemeye devam ediyor.
2018 yılında Aybastılıların beklentileri ve 2014 yılında verilen sözler;
AYBASTI DEVLET HASTANESİ
2016 yılında Aybastılıların mevcut hastaneye yer kazandırdıktan sonra programa alınan yeni hastanenin yapımına hızlı bir şekilde devam ediyor. İhaleyi alan yüklenici firma yeni yılda hastaneyi gününde teslim edecek. 25 yataklı devlet hastanesinin 50 yataklı olup C sınıfına geçmesi için umarız siyasiler girişimlerini yapar ve Aybastı halkının birinci dereceden talebi yerine gelmiş olur.
ÇOK AMAÇLI KÜLTÜR SARAYI
2014 Yerel seçimlerinde Ordu Büyükşehir Belediyesinin en önemli vaatlerinden biri olan ve Aybastılı vatandaşları sevindiren proje olarak Aybastı’ya yapılacak olan çok amaçlı Kültür Sarayı vaadi 2017 yılında ihaleye çıkan ardından temel atma töreni yapılan ve hafriyatı boşalan alandaki çalışmalar ne hikmetse şuan durmuş durumda. Aybastı halkına verilen sözler de yerine getirilmemekte. Aybastı Kültür Sarayı’nın durdurulmuş olması ‘’Aybastı Cezalandırılıyor’’ algısını oluşturmakta.
ULAŞIM VE ÇEVRE YOLU
Mahalle yollarının büyük bir kısmı Aybastı Belediyesi tarafından beton yol yapıldı. Aybastı Belediyesi Ordu bölgesinde kendi imkanları ile en fazla beton yol döken belediye oldu. 35 km beton yol Aybastı Belediyesinin kendi imkanları ile döküldü.
 Ordu ilçelerinde Aybastı ilçesi Büyükşehirin asfalt çalışmalarında en az faydalanan ilçelerden oldu. 2014 yılında göreve geldikten sonra Büyükşehir Belediyesi Aybastı ilçesine 2016-2017 yıllarında toplam 12 km. sıcak asfalt döktü. Aybastı-Pelitözü, Koyunculu-Alankent güzergahları tamamlandı. Çatalpınar ilçesi 20 km sıcak asfalt hizmeti alırken Aybastı ilçesi sadece 12 km.’lik sıcak asfalt hizmeti aldı.
Çevre yolu için gerekli çalışmalar yapılmış olup vatandaşlardan alınan yerler kamulaştırıldı. Çevre yolunun 2018 yılı içerisinde başlaması bekleniyor. Aybastı’ya yeni bir akciğer olacak olan çevre yolunda bir pürüz kalmadı. Umarız 2018 yılında sorunsuz bir şekilde çalışmalar devam edecektir.
AYBASTI’DA TRAFİK VE OTOPARK SORUNU DEVAM EDİYOR
2017 Yılına girerken dile getirilen ve çözümü beklenen trafik sorunu 2018 yılına girerken de devam ediyor. Yıllardır öncelikli sorunların biri olan şehir içi trafik ve otopark sorununa bir çözüm bulunamadı. Özellikle şehir içerisinden gelip giden iş makinaları ve dar yola boydan boya park edilen araçlar şehir trafiğini felç ediyor. Bu konunun çözümü için verilen vaatlerden biri şehir merkezinde bulunan Haceminoğullarına ait binanın istimlak edilerek yıkılması ve alanının genişletilmesi olmuştu. Bu konu ile ilgili bir girişim olmadı.
Yaz aylarında Aybastı içerisinde yaşanan trafik ise hem gurbetçilerimizi, hem vatandaşlarımızı hem de esnaflarımızı çileden çıkarmaya yetiyor. Aybastı’da trafik çözüme kavuşturulduğu zaman trafik ışıkları ile akışın sağlanacağı bir ilçe oluyor. 2017 yılında mevcut bina sorunun çözülmesi ve trafiğin rahatlatılması beklenirken bu sorun askıda bekliyor. Aybastılı vatandaşlar şehir içerisinde rahat bir nefes almak istiyor.
SANAYİİ SİTESİNDE ÇALIŞMALAR BAŞLADI
3 defa ihaleye çıkan sanayii sitesi hafriyat maliyeti için ihaleyi alan olmadı. Bu durumu ise Aybastı Belediyesi ve Ordu Valiliği çözdü. Aybastı Belediyesi Başkanı İzzet Gündoğar hafriyatın boşaltılması için girişimlerde bulundu. Ordu Valiliği de destek vererek sorun aşıldı. Bu çalışmalar neticesinde Sanayii sitesi çalışmaları söz verildiği gibi Aybastı Belediyesinin hafriyat alımlarına başlaması ile 2017 yılında başlamış oldu. Yıl içerisinde hafriyat boşaltma çalışmaları başlatıldı. Umarız bu çalışmalar sonucunda hafriyat boşaldıktan sonra ihaleye giren firma çıkar ve sanayii sitesi bitirilmiş olur.
2014 yılında vaatleri verilen projelerin 2018 yılında tüm siyasilerin elini taşın altına koyarak çözülmesi gerekiyor. 2018 yılını boşa geçirmeden, doğru yatırımların ve doğru adımların atılması gerekmektedir. Sözü verilen ve yapılması beklenen tüm yatırımların 2018 yılı içerisinde Aybastı’ya getirilmesi dileklerimiz ile mutlu yıllar dileriz.
  Etiketler