İşleminiz Başarıyla sonuçlandı...
 İşleminiz Hatalı...
  •  0452 714 23 58
  •  0452 714 23 58
  •  0541 401 04 52
Aybastı Haberleri 18.10.2019, Son Güncelleme: 18.10.2019

Esnaf Sicil Affı Bekliyor.

Ekonomik dalgalanmayla beraber zor günler geçiren Ordulu esnaflar da sicil affı bekliyor. Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Erdoğan Akyürek, esnafın krediye ihtiyacı olduğunu ancak sicil affı çıkmadığı için kredi alamadığını söyledi.
Esnafın krediye ulaşabilmesi için tüm bankaların uygulaması zorunlu olan etkin bir sicil affı çıkarılması gerektiğini savunan Akyürek, sorunların ancak bu şekilde aşılabileceğini kaydetti.
Türkiye genelindeki esnafın sıkıntısının aynısının Ordu'da da olduğunu aktaran Akyürek, esnafın bir an önce genel sicil affı beklediğini söyledi. Akyürek, şunları kaydetti;
"Sicil affı amacına ulaşmalı"
"Türkiye genelindeki gibi Ordu'da da aynı sıkıntı var. Esnafımızın genel sıkıntısı sicil affı tam anlamıyla gerçekleşmiş değil. Türkiye genelinde krediye ulaşması gereken, bizim esnaflarımız sıkıntılı esnaflarımız, hemen hemen hepsinde kredi kartı ödemesinde, küçük bankalardaki takıntılarından dolayı sicilleri bozuk gözüküyor. Bu sicil hakkı tam anlamıyla amacına ulaşılabilirse, o zaman sıkıntılı olan esnaflarımız da krediye ulaşmış olur. Bizim sınıfımız olan küçük esnafı büyük bir derecede rahatlatacaktır. Bunlar küçük desteklerle aşılamayacak sıkıntılar değil. Tabi büyük tacir tüccar gibi değil bizim esnafımız, ama yine de sıkıntılarımız var.
"Ordu'da esnaf kapatmıyor, açıyor"
Piyasadaki dengesiz gidişatın arkasında kapanmalar oluyor. Bunun nedenini bir anda istatistiğe girmeden anlayamayız. Kimin hangi konuda neden kapattığını bilme lüksümüzde yok. Çünkü kişi gelip ben şundan dolayı dükkanımı kapatıyorum veya şundan dolayı açıyorum demiyor. Böyle bir zarureti yok ama bizdeki gerçek kayıtlara baktığımız zaman açan esnaf sayısı kapatan, terk eden esnaf sayısından her zaman fazla ve hemen hemen iki katına yakın. Ama bizdeki 2018-2019'da yaşanan sıkıntılara rağmen işyeri açan sayısı kapatan sayısından daha fazla.
"Sicil affı olmadan esnaf kendini yenileyemez"
Küçük esnafın kendini yenileyememesini sebebi ortada, neyle yenileyeceksiniz? Bir şekilde destek olması lazım, krediye ulaşması lazım. Yani esnafın kendini yenileyebilmesi için belli destekler bulması lazım. Sicil affı çıkmadığı zaman esnafımıza kredi çıkmıyor. Bundan dolayı küçük esnaf kendini yenileyemiyor. Devletin bankaların keyfine bırakmaması lazım sicil affını. Keyfiyete kalırsa banka da krediyi vermez."
Son olarak Ordu'da göçmen esnafların da olduğunu söyleyen Akyürek, bu sayının Şanlıurfa, Gaziantep'teki kadar olmasa da az sayıda olduğunu dile getirdi.
 

  Etiketler:

Çok Okunanlar