“Fındık Fiyatındaki Belirsizlik Üreticilerimizin Canını Sıkıyor”
Fatsa Ziraat Odası Başkanı Ziraat Mühendisi İbrahim Ethem KiBAR Fındıkta hasat ve harman zamanının gelmesine rağmen fiyatlardaki belirsizliğin üreticilerin canını sıktığını belirtti. Kibar, “Fındık Karadenizde  500 bin aileye gelir sağlayan ve dolaylı yönden 10 milyon insanın rızıklandığı bir üründür”  diyerek,  Karadeniz ekonomisinin can damarı olan mahsulümüzde üreticilerin memnuniyetsizliği Fındık tarımının geleceği açısından sürdürülebilir olamayacağını belirtti.
 “TMO AYNI HATAYA DÜŞERSE, FINDIK KRİZİNE HERKES HAZIRLIKLI OLSUN”
       Başkan Kibar ; “Toprak mahsulleri ofisinin geçen yıl açıkladığı fiyatın taban değil tavan fiyat olacağı konusunda defaten uyarılarda bulunduk. Alımın gecikmesi, Fiyatın düşüklüğü  üreticilerimizi mağdur etti. Bu yıl ekonomik sıkıntı çeken üreticilerimiz bahçeleri bakım konusunda zorluklar yaşadı bunun sonucunda beklentinin çok üzerinde bir meyve dökümü gerçekleşti. Bu şunu gösteriyor üretici mutlu olmassa Fındık tarımı bitebilir. TMO'nun acilen müdahale alımı için sahaya inmesi ve üreticilerimizin memnun olacağı bir fiyattan müdahale alimına başlaması gerekmektedir. TMO'nun açıklanacak olduğu  fiyatta geçen yılki hataya düşülürse sektörde üretici bazında telafisi zor yaralar açılacağını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına ilettik. Bakanlığın 500 bin Fındık üreticisinin sesine kulak vereceği ümit ediyoruz” dedi. 
 “BİR ÇOK ÜRETİCİMİZ EVİNE FINDIK SOKMADAN SATMAYA YEMİNLİ”
        Başkan Kibar ; “Son üç  sezondur sezon başı fiyatlarının sezonun sonuna kadar tekrar yakalanamamasından dolayı üreticilerimiz tedirgin ve birçok üreticimiz fındığını hiç bekletmeden satacağını dile getiriyor.
 Ağustos ve Eylül ayında pazara inecek olan bu fındıklar birilerinin ekmeğine yağ sürebilir. Toprak Mahsulleri ofisinin açıklamayı bir an önce yaparak, ivedi bir şekilde alıma başlamasını istiyoruz” dedi.
 “2017 YILINDA ÜRETİCİLERİMİZ MAALİYETİNİN ALTINDA ÜRÜN SATTI”
      Başkan Kibar ; “Fındık sektöründe her geçen yıl gücüne güç katarak büyüyen bir tekelleşme oyunu var ve bu oyunu oynayanlar 2017 sezonun da bir çok üreticimizi mağdur ederek maliyetinin altında ürün sattırdı. Bu durum üreticilerimizi üretim kanadından uzaklaştırıyor. Fındığımızın geleceğine zarar veriyor. Fındıkta verim ve kalite her geçen yıl düşüyor. Üreticilerimiz hastalık ve zararlılarla mücadele etme konusunda ekonomik gücünü kaybediyor”.
 “FINDIK MİLLİ VE STRATEJİK BİR ÜRÜNDÜR”
Fındığın Milli ve Stratejik bir ürün olduğunu yineleyen Kibar açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü; “Fındık mahsulü 10 milyon insana dolaylı yoldan getiri sağlayan, üretiminde hiç bir döviz girdisi harcamadan, ülkemize yıllık yaklaşık 1,5 - 2 milyar dolarlık ihracat getirisi olan bir tarım ürünüdür. Dünya üretiminin % 75 ine sahip olduğumuz bir üründe devletimizin mutlak 10 - 20 yıllık stratejik planlama yapması gereklidir. 
Bu planlama sektörün bütün paydaşları açısından kaçınılmaz haldedir. Bugün bu planlamayı yapmaz isek tekelleşmenin gücü yarın üreticiyi tekeline geçirip, ihracatçı ve fındık manavları sayılarını da azaltacaktır” diyerek sözlerine son verdi.
  Etiketler