Hayırsever İş Adamı Orhan Güner’den Okul Sözü
‘’ Aybastı Perşembe Yaylasında Babası Hacı Mehmet Güner adına Selçuklu Mimarisinden esinlenerek yapılan Camii’nin açılışında konuşan Vefa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Güner Ortaköy Mahallesindeki Okulun İyileştirilmesi sözünü de verdi.’’
Aybastılı İş Adamı Vefa Holding yönetim kurulu başkanı Orhan Güner Perşembe Yaylasına yaptırdığı Hacı Mehmet Güner Camiinin açılışına katıldı. Açılışta konuşma yapan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun okul talebine de ‘’Evet’’ diyerek Ortaköy Mahallesine yeni bir İlköğretim Okulu yaptırma sözü verdi. Orhan Güner konu hakkında ‘’ Sayın Valimizin istekleri bizim için bir emirdir. Mahallemizdeki okul için yatırımlar Vefa Holding tarafından yapılacaktır.’’ Dedi.
Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar ile yakın ilişkisi bulunan Orhan Güner Belediye Başkanının girişimleri ve talepleri ile Perşembe Yaylasına Selçuklu Mimarisi olan ihtişamlı bir camii yaptırmış olup bunun yanı sıra 3 adet tuvalet ve bir adet de kafeterya yaptırdı.
İlçenin değerlerinden Orhan Güner’in Perşembe Yaylasına yapmış olduğu bu yatırımlar için 2 Temmuz Cumartesi günü Perşembe Yaylasında açılış programı düzenlendi. Açılış programına Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Aybastı Kaymakamı Refik Özsoy, Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar, Ak Parti İl Başkanı Uğur Çelenk, Aybastı Ak Parti İlçe Başkanı Fazlı Eren, İl Genel Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları ve Aybastılı vatandaşlar katıldılar.
Saat 17:00’da başlayan programda Kur-an’ı kerim Tilavetinin ardından açılışa katılan siyasiler tarafından konuşmalar yapıldı. İlk olarak konuşmsını yapan İzzet Gündopar şunlara değindi;
‘’ Perşembe Yaylamıza yapılan bu muhteşem camiinin yapımında hiçbir şeyden kaçınmayan ve her dakika her saat arayarak bilgi alan Vefa Holding Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Orhan Güner’e, bu güzel projeyi bizlerden esirgemeyen uygulamamızda bizlere yardımcı olan Mimar Hilmi Şenalp’a, daha önceki dönemde Milletvekili adayı olan Sayın Şakir Çoban’a ve destek veren herkese sonsuz teşekürlerimi iletiyorum.
Aybastı Yaylası sıradan bir yayla değildir. Her zaman vurguluyoruz bu yayla 9 asır önce yiğitlerin harman olduğu, bu topraklara islamı getirmek için canlarını vermiş 6 bin şehidimizin yattığı, Emir Kümbet komutanın yattığı bir yayladır. Göreve geldiğimiz günden bu yana 7 yıldır Aybastı Perşembe Yaylasına ilçe belediyesi olarak, Büyükşehir Belediye Başkanımız ile 2 buçuk yıldır hizmet ediyoruz. 7 yıl öncesinin fotoğrafı ile bugünün fotoğrafının arasında çok büyük farklar olduğunu da görüyoruz. Caddesiyle, sokağı ile birçok eksikliği giderdik fakat en büyük eksiklerimizden biri de yaylamızın camiisi idi, Orhan Bey ile yaptığımız sohbetler esnasında camii yapılmasını teklif ettik onlar da hiç tereddütsüz kabul ettiler. Kendilerine can-ı gönülden teşekkür ediyorum.
Büyükşehir Belediye Başkanımıza da ayrı bir teşekkürü borç biliyorum. Yaylamıza birçok hizmetin yanı sıra bu sene göletin kenarına yapılan yürüme ve bisiklet yolu bitmek üzeredir. Bu seneki festivalimizin maddi ve manevi bütün sponsorluklarını üstlenmişlerdir. Yıllardır yaylamızın tanıtım eksikliği konusunun önüne geçen ve senede en az 30 kanalın Perşembe Yaylasına gelmesini sağlayan Sayın Valimiz İrfan Balkanlıoğlu’na da teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.’’ Dedi
Daha sonra ise Vefa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Güner konuşmasını yaptı. Konuşmalarında; ‘’ Daha öncesinden böyle bir konuşmayı hazırlamamış ve hazırlanmamıştım. Evvela teşekkür ediyoruz. Bize bu fırsat verildi ve Aybastı’ya hizmet etmek nasip oldu. Bizden projesini esirgemeyen Sayın Mimar M. Hilmi Şenalp Bey’e teşekkür ediyorum. Projeyi yürüten Mutafa Bülent Aydın’a ve İnşaat Mühendisi Mustafa Sözen Bey’e çok teşekkür ediyorum. Geçen yıl 16 haziranda temelini attık.  Hemen hemen 1 yıllık bir süre geçmiş oldu. Kış şartlarından dolayı 6 aylık bir çalışma takviminde yol almış olduk. Bu sene de ramazanın ilk teravi namazını da kıldık. Bugün ise resmi açılışını gerçekleştirmek üzere buradayız. Hepinize teşekkür ediyorum. İnşallah Başkanımızın da dediği gibi daha nice yatırımlar bizlere nasip olur. Bu dileklerimle hepinize saygılarımı sunuyorum.’’
Vefa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Güner’in ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz konuşmalarını yaptı. Enver Yılmaz ‘’ Gelişmekte olan Perşembe Yaylasında modern ve estetik bir yapıya ihtiyaç vardı. Değerli Mimarımız Türkiye ve dünya çapında ün almış Hilmi Şenalp Bey’e ait projeyle, Vefa Holding Orhan Güner’in yüzde yüz destekleri ile kendi sermayeleri ile ilçemizin yaylasına katkı sunmuştur. Bu türlü camii açılışlarında yapmış olduğum bazı konuşmalar farklı yerlere çekiliyor. Burada da tekrar etmek istiyorum. Kendi ilim açısından söylüyorum camii yapım israfı var. O kadar çok betondan ve tuğladan yapılan camii yapım süreci var ki maliyetleri de bu camii ile ya da daha özel camiilerle kıyaslandığında belki de aynı maliyettedir. Bunun en güzel örneğini ben Korgan’da yaşadım 30 kişi cemaati olan bir yere 5 katlı bir camii yaptırılmış. Tamamen duvar tamamen beton tamamen tuğladan ibaret olmasına rağmen maliyetini sordum çok yüksek bir rakam söylediler. Estetikten yoksun olup da fazla maliyetli bir camii düşündüğümüz zaman bunun cemaati de yoksa memleketimizde camii israfı vardır.  Büyükşehir olarak bizden sadece camilere talep edilen para tam 33 Milyon Lira (eski parayla 33 trilyon).  33 Milyonu gördüğümüz zaman, yapılan camilere baktığımız zaman bir de bu arkamızda bulunan camii ile kıyasladığımız zaman onlara camii dememiz mümkün değil. İçine girdiğiniz zaman maneviyatı hissettiremeyen, kışın soğuktan, yazın sıcaktan duramadığınız bir hal almış mekanlar yapılıyor. Selçuklu mimarisindeki bu yapıların yapılması bana biraz daha hoş geliyor. Biz de bundan sonra bu tür yapıları destekleyeceğiz. Özellikle mimari yapıları destekleyeceğiz.
Vefa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Güner babasının adıyla muhteşem bir yapıyı Perşembe Yaylasına kazandırmış. Bu muhteşem yapının, Selçuklu mimarisi olan bu yapının Perşembe yaylasına hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkesten Allah Razı Olsun diyor teşekkürlerimi sunuyorum.’’
Son olarak ise Ordu Valisi Sayın İrfan Balkanlıoğlu konuşmalarını yaptılar. Vali Balkanlıoğlu; ‘’  Dün Kadir gecesini eda ettik, bugün hayırlı bir vesile ile Aybastı Perşembe Yaylasındayız. Aybastı’da bulunan Perşembe Yaylası trendi gittikçe yükselen, arkadaşlarımızla gayret ederek gittikçe ziyaretçisi artan bir bölgedir. Buradaki doğal güzellikleri ve menderesleri Arap İş Adamlarına gösterince ‘’ Burası Türkiye’de mi?’’ diyerek şaşırdıkları bir yer. Sizler bu güzelliğin içerisinde olduğunuz için bunların farkında değilsiniz. Yalnız dışardan gelerek karga tepesinden yaylayı izleyenlerin şaşkınlıkları ile karşılaşıyoruz.
Burada eski ve yetersiz bir cami vardı. Ve insan dışarıdan yaylayı gezmek için gelenlere mahcup da oluyordu. Girdikleri zaman rutubet kokusu, temizlik ve düzenin zayıf olduğu bir cami vardı. Bu nedenle buraya güzel bir cami ihtiyacı vardı. Bunu da Vefa Holding Yönetim Kur. Bşk. Orhan Bey görmüşler Allah razı olsun vesile olup yaptırmışlar. Camiyi ayrıntısı ile gezdim çok beğendim. Zaten başarı ve kalite ayrıntıda gizlidir. En ince ayrıntısına kadar dikkat edilmiş, altın varaklarla süslemişler. Dağ başına bir cami yapıyoruz nasıl olursa olsun dememişler. Selçuklu Mimarisi bu yapının Aybastı’ya ve Perşembe Yaylasına Hayırlı olmasını diliyorum.’’ Dedi.
Daha sonra ise protokol tarafından açılış kurdelesi kesildi. İkindi namazı da camii de kılındı. Namaz sonrası ise Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından yaptırılan Göletin kenarında bulunan bisiklet ve yürüme yolu kontrol edildi.
 
  Resim Galerisi
  Etiketler