İşleminiz Başarıyla sonuçlandı...
 İşleminiz Hatalı...
  •  0452 714 23 58
  •  0452 714 23 58
  •  0541 401 04 52
Aybastı Haberleri 07.02.2020, Son Güncelleme: 07.02.2020

Kar Yağışı Fındık Üreticisini Sevindirdi

Zamanında yağan kar yağışının fındık için bereket olduğunu belirten vatandaşlar son yağışın ardından fındıkta yanma tehlikesinin de geçtiğini belirttiler.

Eskilerden tecrübesi olan üretici toprağın da fındık dallarının da kara ihtiyacı olduğunu belirttiler. Kuraklık ve soğuma açısından kar yağışı, ihtiyacı karşıladı. Fındık için adeta can suyu oldu. Nisan ve mart aylarında ciddi bir soğuma olursa sıkıntı olacağı da söylüyor. Şu anda eksi 8 derecelere kadar dayanan karanfiller, tomurcuğa dönüştüğünde hava sıcaklığı sıfırın altına düştüğü anda tehlike yaşanabiliyor. Fındık da bu durumdan olumsuz etkilenebiliyor.

Geçimini tarımdan sağlayan Fındık Üreticisi kış aylarında böyle riskli zamanların kar yağışı ile geçmesinin fındıkta verimi artıracağından dolayı sezonun da iyi geçeceğini belirtmekteler. Aksi takdirde olumsuz hava şartlarında Fındığın yanma tehlikesi bulunuyor. İlçemizde bu hafta yere düşen kar yağışı fındıktaki tehlikeyi gidermiş oldu. Üretici şimdi Mart ve Nisan aylarını bekliyor.
Haber: Özkan Aksu
 

  Etiketler:

Çok Okunanlar