Kar Yağışı Geldi Fındık Üreticisi Tedirgin
Kış aylarında ilçede etkisini göstermeyen kar yağışı Mart ayının girmesi ile etkisini gösterdi. Mart ayına Kar yağışı ile giren Aybastılı vatandaşlarda fındık için tedirginlik de yarattı.
01 Mart gecesi başlayan kar yağışının dona çekmesinden tedirginlik duyan fındık üreticisi fındıkların yanma ihtimalinin olduğunu söylüyorlar. Kış mevsiminin sıcak geçmesi fındıkların da açmasına sebep oldu. Açmış olan fındıklar donlanma olursa yanma ihtimali de yetkililer tarafından açıklandı. Yüksek kesimlerde yer alan bahçeler bu tehdit ile karşı karşıya kaldı. Üretici hava koşullarının nasıl olacağını takip ediyor.
Kuvvetli yağışlarla birlikte 60 ila 80 kilometre arasında hızla esmesi beklenen fırtınayla birlikte hava sıcaklığının hissedilir derecede (8 ila 12 derece) azalarak mevsim normallerinin altına düşmesi bekleniyor.
Öte yandan Meteoroloji Bölge Müdürlüğü uyarısında, ani sıcaklık düşüşü ve kar yağışına bağlı olarak Perşembe ve Cuma günleri özellikle sabah saatlerinde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiği belirtildi.
Yapılan uyarının ardından Ordu Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) de vatandaşları uyararak, “Yağışlar, ani sıcaklık düşüşü ve rüzgar nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara (soba ve baca gazı zehirlenmesi, çatı uçması, ağaç devrilmesi, buzlanma, don olayı ve ulaşımda aksamalar vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.” dedi.
Fındık üreticilerinin dikkatine! Kritik döneme girildi
Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, hava sıcaklığının normal seviyenin üzerinde seyretmesi fındık üreticilerini tedirgin ettiğini belirterek; zirai don ve diğer etkenlere karşı üreticilerin 10 Mart tarihine kadar mutlaka tarım sigortası yaptırması gerektiği söyledi.
Türkiye'de en fazla fındık üretiminin yapıldığı Ordu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, 10 Mart tarihinde tarım sigorta başvurularının sona ereceğini hatırlatarak: "Bu yıl üretim sezonunda hava sıcaklığı mevsim normalleri üzerinde seyretmekte. Geçmiş yıllara göz attığımızda genelde don olayları Mart ayının sonlarında, Nisan ayının başında yaşanmıştır. Dolayısı ile fındık açısından kritik bir dönem içerisine girilmiştir. Bu dönem içerisinde erken uyanan fındık bitkisi meydana gelebilecek don olayından olumsuz etkilenecek ve ciddi bir ürün kaybı meydana gelecektir. Üreticilerimizin meydana gelebilecek olumsuz hava koşulları sonucunda oluşan zararlarını giderebilmelerinin tek yolu ise tarım sigortası yaptırmalarıdır. Fındık ürününde sigorta için son başvuru tarihi 10 Mart" diye konuştu.
  Etiketler