İşleminiz Başarıyla sonuçlandı...
 İşleminiz Hatalı...
  •  0452 714 23 58
  •  0452 714 23 58
  •  0541 401 04 52
Aybastı Haberleri 10.01.2020, Son Güncelleme: 10.01.2020

OBB ve Aybastı Belediyesi Kar Festivalinde Sınıfta Kaldı

Perşembe Yaylasında bu yıl ilk defa kış mevsiminde bir etkinlik yaptık. Dışarıdan gelen, ilçeden katılan bir çok vatandaş Perşembe Yaylasına akın etti. Yaylada on binlerce insan stres atarak eğlenceli anlar yaşadılar. Ama bu güzel anları Büyükşehir Belediyesi ve Aybastı Belediyesinin bazı eksiklikleri gölgelemiş oldu. Kar festivaline katılan bürokrat ve siyasi kanattan katılımcılar harika karşılandılar. Vatandaş açısından ise her iki belediye de sınıfta kaldı. Büyükşehir Belediyesi ve Aybastı Belediyesi nerede ve ne açıdan sınıfta kaldı bunu açıklayalım.
Adının da üzerinde olduğu gibi yayla gibi geniş bir alanda aracı ile gelen vatandaşların otopark sorununu çözmek bu kadar zor muydu? Yapılan bu festivale binlerce insanın katılması için emek sarfeden yönetimler gelecek araçlara çözüm bulamadı. İkinci bir konu ise yine her zaman olduğu gibi tuvalet oldu. Binlerce insanın akın ettiği festivalde seyyar tuvalet eksikliği, alt yapı eksikliği yine hissedildi. Birkaç tane değil de onlarca seyyar tuvaleti festival alanına yerleştirmek kimsenin aklına gelmedi mi? Tabii bu eksikliklerin yanında şu da gözlerden kaçmadı; Milletvekilllerini, Belediye Başkanlarını, Müdürleri, Daire Başkanlarını, bürokratları karşılamak için çadır çoktan kurulmuştu. Hizmet yine üst düzeydeydi. Siyasiler yerel Tv ve Yerel basında izleyicilerle ve okuyucularla sürekli buluşmakta. İnsanlar Perşembe yaylasına siyasileri dinlemek zorundalar mı? Onlar stres atmaya geldiler. Siyasilerin ne diyeceği umurlarında değil, bu bilinmeli.
Aybastılılar olarak ilk defa yapılan bu festivalden şeref duyduk, Yaylamıza kazandırılan ikinci bir festival bizleri onurlandırdı. Ama lakin ilk defa dediğimiz bu festivali alt yapı sorunlarını çözmeden nasıl sürekli hale getireceğiz…
Perşembe Yaylası İle Kimse Boy Ölçüşemez
Tüm hemşehrilerimin bildiği gibi bazı siyasiler tarafından Ordu merkeze yakın olmasının dışında hiçbir cazibesi olmayan Çambaşı yaylası göklere çıkarılmış, imara açılmış, yolları asfaltlanmış ve boy boy reklamlar her yerde gösterilmişti. Bugün hala aynı senaryo devam ettiriliyor. Bu yazıyı yazarken şunu da belirtmek istiyorum; Sayın Valim Seddar Yavuz, Sayın Milletvekillerim, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım Dr. Mehmet Hilmi Güler de biliyor ki Perşembe Yaylası eşsizdir. Perşembe Yaylası Karadeniz yaylaları içerisinde en markalaşmış yayladır. Perşembe Yaylası boy ölçüşülecek bir yayla değil çevresine yatırımlar yapılacak bir yayladır. Doğal güzelliği korunarak, yaylaya 2-3 km uzaktaki alanlar kullanılarak tesisleşmeye en uygun yayladır. Bugün Perşembe Yaylasında bir etkinlik yapılıyor ve buraya gerekli önem verilmiyor ise bu işin altında başka işler vardır. Bizim yaylamız Ordu yaylaları içerisinde en fazla desteği hak eden fakat her sene başka sebeplerden desteklerin başka yerlere kaydırılması ile kabuğunu kıramayan bir hale gelmiştir, getirilmiştir. Perşembe yaylasına gelen turistlerin en iyi şekilde ağırlanması, festivallerin şanına yakışır şekilde olması için bu gizli ellerin aradan çekilip Perşembe Yaylasına hak ettiği her şey verilmelidir.
Perşembe Yaylasında Kabuğumuzu Kendimiz Kırmalıyız
Yukarıda da bahsettiğim gibi çeşitli nedenlerle yok sayılan, hizmetleri kaplumbağa misali alan Aybastı ilçesi Perşembe Yaylasında da kabuğunu yine yerel iktidar ile kıracaktır. Yerel iktidarın yayla üzerinde ürettiği politikalar yaylamızın geleceğine yön verecektir. Bazen sadece istemenin yetmediğini hepimiz görüyoruz ve yaşıyoruz. İstemenin de ötesinde işler yaparak artık kabuğumuzu kırmamız gerekmektedir. Perşembe Yaylası Aybastı’nın ve Aybastılının kaderidir. Bu makul kaderi yenmenin tek yolu alt yapının tamamlanmasından geçmekte. İlkini gerçekleştirdiğimiz Kış Festivalinin gerçekleşmesi sayesinde yayla esnafı geçici bir süre nefes almıştır. Aybastı yerel iktidara ilçe esnafları adına teşekkür ederiz. Bizim Perşembe yaylamız artık istesek de istemesek de Batı ve İç Anadolu ile bütünleşmiş olup bunun önünü kesmek mümkün olmayacaktır.biz artık Aybastı olarak yaz aylarında ana şenliğimiz hariç Çim Kayağı projesine kafa yorulmalı, Kış Festivali sürekli olmalı, Cip Şenliğine tekrar start verilmeli. Aybastı ilçesinin tek kurtuluşu Perşembe yaylasıdır. Oda turizme açılmaktan geçmekte.
Saygılarımla  
 

  Etiketler:

Çok Okunanlar