Oda Başkanı Nazım Em; ‘’ Ekmek Fiyatını Biz Belirlemiyoruz ‘’
Aybastı’da Ramazan ayının girmesi ile birlikte 600 Gram Susamlı-Yumurtalı Pide Ekmeğinin 5 TL olarak fiyat tariflerine yansıması gündem oluşturdu. Vatandaş 5 Liraya ekmek mi olur derken sosyal medyada da Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığına yönelik eleştiriler yer aldı.
Tüm bunlara cevapsız kalmayan Oda Başkanı Nazım Em gazetemize gelerek süreç ile ilgili gerekli açıklamaları yaptı.
Ekmek Fiyatında Sorun Yok, Mesele Küçük Gramajlı Ekmeğin Çıkmaması
Gazetemize gelerek Ekmek zammı hakkında bilgiler veren Başkan Nazım Em’in öncelikli konusu ekmeklerin gramajları oldu;
‘’Ordu’nun 19 ilçesinde ekmek fiyatları aynıdır. Bizim ilçemizde tek sorun vardır fırınlarımız 600 gr. Haricinde pide ya da somun çıkarmamaktadır. Oya ki tarifede yer alan gramajların hepsi fırınların raflarında yer alsa bu sorunların hiç biri yaşanmayacaktır. Oda olarak bu konu ile ilgili yıllardır taleplerimizi dile getiriyoruz. Fakat bir yaptırım gücümüz olmadığından dolayı yol alamıyoruz. Aybastı Kaymakamlığı ya da Aybastı Belediyesi yetkilileri fırınları denetleyerek tarifede yer alan tüm çeşitlerin ve gramajların çıkarılmasını sağlayabilirler’’. Dedi.
Fiyatı Biz Belirlemiyoruz, Fiyatlar Bakanlığa Kadar Uzanıyor
Aybastı Esnaf Odasının zam konusunda görevi sadece ve sadece elçilik yapmaktır. Fırıncı esnaflarımız bizlere zam müracaatında bulunurlar, biz de oda olarak üst yazımızı yazarak Ordu Odalar Birliğine dilekçemizi göndeririz. Orada belirlenen komisyon Bakanlık talimatları doğrultusunda fiyatları belirler. Ve yeni fiyat tarifesi olumlu ya da olumsuz olarak bize geri döner.
‘’ Esnaf ve Sanatkar Odasının Değil, Belediye ve Kaymakamlığın İtiraz Hakkı Var’’
Gelen fiyat tarifesi iki zarf olarak önümüze sunulur. Bunun birisinde Aybastı Belediye Başkanlığına, diğerinde Aybastı İlçe Kaymakamlığına yazar. Bu tarifeleri biz açıklamadan önce Aybastı Belediyesine ve Aybastı Kaymakamlığına göndeririz. Bu tarifeyi de gönderdik. İki kurumdan da bizlere herhangi bir itiraz, herhangi bir geri dönme olmadı. Ve normal şartlarda 1 gün beklememiz yeterli olurken 1 haftaya yakın süre bekledik. 600 Gr Susamlı-Yumurtalı Pidenin fiyatının 5 TL olduğunu iki kurumda vatandaşlarımızdan önce görmüştür. Eğer ki herhangi bir itiraz söz konusu olsaydı fiyatta değişikliğe gidebilirdik. Fakat odamıza geri dönüş olmaması Aybastı Kaymakamlığının ve Aybastı Belediyesinin de fiyat zammını onayladığı anlamına gelmektedir.
Küçük Gramaj İçin Her Türlü Çalışmaya Varım
Tek sorunun küçük gramaj ekmek çıkmamasından kaynaklandığını belirten Oda Başkanı Nazım Em yapılacak olan her türlü çalışmada gayret göstereceğini bildirdi. Böylelikle hem israftan kaçılmış hem de isteyen istediği fiyatta ekmeği almış olacak.
  Etiketler