Perşembe Yaylasının İmar Planı Onaylandı
Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar’ın göreve geldiği günden bu yana büyük uğraş verdiği Aybastı Perşembe Yaylası İmar Planı onaylandı. Perşembe Yaylasının gün geçtikçe gelişmesi ve gelen turist sayısının artması ile ileriye dönük imar planı yapılarak onaylandı.  Büyük uğraşlar neticesinde istediğini alan Belediye Başkanı İzzet Gündoğar konu ile ilgili gazetemize detaylı olarak açıklamalarda bulundu.
İzzet Gündoğar imar planının nereleri kapsadığını, vatandaşların ne şekilde yararlanacağını, Perşembe Yaylasına neler getireceğini anlattı. Belediye Başkanı Gündoğar’ın açıklaması şu şekilde;
‘’ Göreve geldiğimiz 9 yıl öncesinden bu zamana kadar çok ciddi mesafeler katederek gayretler, çabalar gösterdik. İmar Planının yapılması için bakanlıktan izin almak ile başlayan sürecin peşinden zemin etütlerinin yapılması ile devam ettik. 10 hektarlık alanın haritalandırılması, 19 bakanlıktan ve ilgili kurumlardan görüşlerin alınması, çevre düzenlemesinde gerekli tadilatların ve çalışmaların yaptırılması süreçlerini geçerek imar planını bitirdik. Bu planın bitmesinde büyük emeği olan, takip eden Ordu’muzun evladı Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş beye tüm ilçe halkım adında teşekkür ediyorum.
1957’de ilçe olan ve 1991 yılında turizm bölgesi olan yaylamızda bugüne kadar plan içerisinde kalan sıkıntılar bundan sonra olmayacak ve yaşanmayacaktır. Bu planın yapılmasında birçok amaç ve gerekçe vardır.
Yaylamızın Türkiye’de doğal güzellikleri ile bir numara olduğunu herkes ifade ediyor. Kümbet menderesleri ile, çiseli şelalesi ile, şehitliğimiz ile, gölet ile, kent ormanı ile, Kabaktepe ormanı ile, ve ilçemiz sınırlarındaki Türkiye’nin en uzun şelalesi olan Uzundere Şelalesi ile ve birçok doğal güzelliklerimiz ile Türkiye’de bilinen ve tanınan bir bölge, bir yayla olduk. Yapılan plan ile plan içerisinde kalan alanların birinci dereceden korunması sağlanmıştır. Aynı zamanda eş zamanlı olarak görüştüğümüz Çevre ve Şehircilik Bakanlığında da bu alanlar sit alanı olarak belirlendi.
Buradaki öncelikli amacımız Perşembe Yaylamızı korumak ve kollamaktır. Yaylamız doğallığı korunarak önümüzdeki yıllarda daha güzel bir hal alacaktır. Bundan sonraki süreç ne olacak diye soranlar olursa; Mülkiyet mera alanı olduğu için hazineye geçti. Biz imar planı çerçevesinde Aybastı Belediyesi olarak imar çalışmaları yapacağız. Perşembe yaylası merkezdeki iş yeri ihtiyaçlarını karşılamak, obalarda turizm ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı parsel alanlar oluşacak. Burada hiçbir vatandaşımız endişe içerisinde olmasın. 9 yıllık bu görevde bulunuyoruz. Perşembe yaylasının imar planına göre yaklaşık 1 ay sonra parseller oluşacak. Her işyerine değil fakat iş yerlerinin durumuna göre 2 kişiye, 4 kişiye yeri geldiği zaman 8 kişiye 1 dönüm yer vererek mevcutta iş yeri olan esnafımıza öncelik vereceğiz. Böyle olması için de gerekli mücadeleyi vereceğiz. Perşembe yaylası merkezde evi bulunan vatandaşların mağdur olmaması için Perşembe Yaylasında bulunan Tavşan Tepesi civarına 90 konutluk alan imar planında yer aldı. Buralar da mevcut evi olan insanlara mevcut evine karşılık vereceğiz.  50 iş yerinin üzerinde pansiyon olacak şekilde ayarlanacak. Bu sayede sadece Perşembe merkezde 1000 kişilik bir konaklama yeri olacak. Obalara da otel alanları ya da tatil köyleri yapılabilecek.
Yaylanın %10’u imara alındı. İmar planı denilince hemen insanlar hepsi plana dahil edilmiş gibi bir hisse kapılıyor. Fakat yaylamızın %90’lık bölümü hala mera alanı olarak korunmaktadır. Bu hizmet bizim için ileriye dönük olarak çok önemlidir. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tüm vatandaşlarımıza saygı v selamlar sunuyorum.’’ Dedi.
  Etiketler