İşleminiz Başarıyla sonuçlandı...
 İşleminiz Hatalı...
  •  0452 714 23 58
  •  0452 714 23 58
  •  0541 401 04 52
Ordu Haberleri 20.11.2020, Son Güncelleme: 20.11.2020

Projeler Gelir Kapısı Oldu

Tarım ürünlerini çeşitlendirmek, tarımsal üretim ile ilgili olarak kullanılmayan potansiyeli aktif hale getirerek ekonomiye kazandırmak ve yeni üretim modelleri oluşturarak yerelde yeni sektörlerin gelişmesini teşvik etmek amacıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde başlatılan projeler meyvelerini verdi.  Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in klasik belediyeciliğin dışına çıkarak başlattığı tarım ve hayvancılık projeleri, kırsalda yaşayan vatandaşların yüzünü güldürdü.
 
Örtü Altı Yetiştiriciliği 19 İlçeye Yayıldı
 
İlk olarak, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliği ile uygulanan “Örtü Altı Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında başlatılan çalışmayla 7 ilçede 40 adet serada 150 tonluk üretim gerçekleştirildi. Yaz sezonunda elde edilen başarı sonrası, topyekün kalkınma hedeflenerek, 19 ilçede yaşayan vatandaşlara 1 milyon adet kışlık marul, maydonoz, karnıbahar ve brokoli fidesi ile 300 bin adet salep fidesi dağıtıldı.
 
Kaz İşletmeleri Bire Dört Büyüdü
 
Örtü altı yetiştiriciliğine verdiği desteğin yanında hayvancılığın gelişmesi adına da projeler üreten Başkan Güler, vatandaşlara, et ve yumurta verimiyle dikkat çeken 4 bin adet mask ırkı kaz dağıttı. Kısa sürede bölgeye uyum sağlayan kaz işletmeleri bir yılda bire dört büyüyerek, sayılarını 14 bine çıkardılar.
 
300 Adet Bafra Irkı Koyun Bir Yılda 600’e Yükseldi
 
Başkan Güler’in bir diğer hayvancılık atağı olan “İl Genelinde Koyunculuğun Geliştirilmesi Projesi” kapsamında ise 15 çiftçiye 20’şer koyun, 2’şer ise koç dağıtıldı. Yüksek süt ve üremeye sahip, besi performansı ile et kalitesinin yanında, adaptasyon kabiliyeti yüksek olan Bafra Irkı koyunlar kısa sürede bölgeye uyum sağladı. Dağıtılan 300 koyun, bir yılda 600 rakamına ulaştı. 200 adet erkek toklu satılarak aile ekonomilerine katkı sunarken, 50 erkek ve 220 dişi toklu da damızlık sürüye eklendi. Ayrıca başlayan kuzulama döneminde şu ana kadar, 60 yeni kuzu doğdu.
 
Vatandaşlardan Başkan Güler’e Teşekkür
 
Altınordu Yaraşlı Mahallesi’nde yaşayan ve Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı koyunların yetiştiriciliğini yapan Salih Gül, projenin aile ekonomilerine önemli bir katkı sunduğunu söyledi. Gül yaptığı açıklamada, “ Daha önce denizciydim. 10 yıl önce Türkiye’ye dönüp, mahallemde hayvancılığa başladım. Bir yıl önce Büyükşehir Belediyemizin destekleriyle 20 koyun ve iki koç desteği aldım. Bir yıl içerisinde bu sayıyı 41’e çıkardım. Hayvancılık bizim geçim kaynağımız. Sürü sayımı bu haliyle devam ederse bir yılda 100’e çıkarabilirim.  Bu hayvanların verimi ve süt kalitesi çok yüksek. Bu proje aile ekonomimize çok büyük bir katkı sundu. Hayvancılıkla uğraşmak isteyenlere Bafra ırıkını tavsiye ediyorum. Desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

 

  Etiketler:

Çok Okunanlar