Sistem Değişti REİS Değişmedi
Türkiye’de, Ordu’da ve Aybastı’da yakından takip edilen seçimin sonuçları belli oldu. Türkiye Yeni Sisteme Recep Tayyip Erdoğan ile merhaba dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimde oyların yüzde 52'sini alarak yeni hükümet sisteminin ilk Cumhurbaşkanı oldu.
Türkiye, Cumhurbaşkanlığı sistemini 24 Haziran Pazar günü gerçekleştirilen seçim ile oyladı. Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde oyların yüzde 52.55'ini alan Recep Tayyip Erdoğan ilk turda kazandı. Erdoğan böylelikle yeni hükümet sisteminin ilk Cumhurbaşkanı oldu.
Seçimlerde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce yüzde 30.67, HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş yüzde 8.36, İYİ Parti'nin adayı Meral Akşener yüzde 7,33, SP'nin adayı Temel Karamollaoğlu yüzde 0.89 ve Vatan Partisi'nin adayı Doğu Perinçek yüzde 0.2'de kaldı. 
Erdoğan: Milletimizin sandıkta verdiği mesajı aldık
Cumhurbaşkanı Erdoğan, YSK'nın geçici seçim sonuçları ile ilgili yaptığı açıklama sonrası Ankara'da balkon konuşması yaptı.
"Bu seçimin galibi demokrasidir, milli iradedir, milletimizin kendisidir." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Amerika'daki oylara bakıyorum, oradan ana muhalefete bayağı oy gelmiş. Halep oradaysa arşın sandıkta. Vandallara ve ihanet çetelerine karşı koyduk, ellerini ovuşturarak Türkiye'nin diz çökmesini bekleyenlere derslerini hep birlikte verdik. Dün darbecilerin tanklarını, toplarını, uçaklarını, helikopterlerini, silahlarını çıplak elleriyle durduran bu millet, bugün aynı ellerle istiklaline ve istikbaline sahip çıkmıştır." dedi.
Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Şahsıma, ittifakıma ve partime güvenen tüm kardeşlerime, milletime şükranlarımı sunuyorum. Cumhur İttifakı'nın bir diğer kanadı olan MHP'nin Genel Başkanı Sayın Bahçeli'ye ve MHP'nin tüm mensuplarına teşekkür ediyorum. Hangi partiye oy vermiş olursa olsun sandığa giderek demokratik hakkını kullanan her vatandaşıma teşekkür ediyorum."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yemin töreninin hemen ardından bakanlarımızı, bürokratlarımızı belirleyip programımızı uygulamaya başlayacağız. Hemen yarından itibaren milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek için koşturmaya başlıyoruz. Sandıkta bize verdiğiniz güçle ülkemizi 2023 hedeflerine inşallah hep birlikte ulaştıracağız." ifadelerini kullandı.
"Milletimizin sandıkta partimize verdiği mesajı da aldık" diyen Erdoğan, "Önümüzdeki dönem, milletimizin karşısına tüm bu eksikliklerimizi tamamlayarak çıkacağımızdan emin olunuz" şeklinde konuştu. 
Bahçeli: Meclis'in kilit partisi olduk
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarına ilişkin parti genel merkezinde değerlendirmelerde bulundu.
Bahçeli, MHP'nin tarihi başarıya ulaştığını ve Meclis'in kilit partisi olduğunu söyledi. 
"Bugün Cumhur İttifakı'nın zaferini gururla, onurla ifa ediyoruz" şeklinde konuşan Bahçeli, "Cumhurbaşkanı seçimi ilk turda sonuçlanmış, kriz bekleyenler şaşkına dönmüşlerdir. Elimizi taşın altına koymaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Yapıcı, müspet, uzlaşmacı tavrımızı sonuna kadar muhafaza edeceğiz" açıklamasını yaptı.