TKDK Ordu İl Koordinatörlüğü Aybastı’da Toplantı Düzenledi
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Ordu İl Koordinatörlüğü Aybastı Belediye Başkanlığı makamında Aybastılı vatandaş ve esnaflar ile birlikte toplantı düzenledi. Toplantıya Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar da eşlik etti.
Toplantı başlamadan önce konuşma yapan Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar; ‘’ Aybastı bilindiği üzere bir sanayi ilçesi görünümünden uzaktır. Coğrafi yapı da buna müsaade etmiyor. Bizim 5 ya da 10 yıl içerisinde yoğunlaşmasını beklediğimiz bir Turzim alanımız mevcut. Her geçen yıl Yaylamıza gelen turist sayısından da bu ortaya çıkmaktadır. Verilerimiz turizmin geliştiğini göstermektedir. Aynı zamanda Aybastı Hayvancılık için de uygun bir yapıya sahiptir. Bu doğrultuda TKDK Koordinatörümüz ile birlikte bu toplantıyı düzenleyerek vatandaşlarımızın ve esnaflarımızın nelerden yararlanacağını anlatmış olacağız. Gerekli projeler üzerinde yoğunlaşarak Aybastı’ya yatırım yapmak istiyoruz. Hem Aybastı kazanacak hem de projesi geçen ve faaliyete başlayan işletmecimiz kazanacaktır. Projelere %50’den başlayaıp %70’e kadar hibe verilmektedir. İlçemizdeki iş sahiplerinin ya da iş kuracak olanların bu imkanlarda faydanlanmaları gerekmektedir.’’ Dedi.
TKDK’nun destek vereceği alanlar Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar ( Ahır, Süt Makinası, Yumurta Tavukçuluğu gibi), Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi, Pazarlanması ile ilgili Fizili Varlıklara Yönelik Yatırımlar ve Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Yatırımlarına destekler verilecek. Proje Çağrıları önümüzdeki haftalarda yapılacak olup 1-2 ay kadar çağrıda kalacak. Daha sonra kabul edilen projeler ile ilgili çalışmalar başlatılacak ve kurulan tesisin tamamlanmasının ardından hibeler sahiplerine verilecek.