İşleminiz Başarıyla sonuçlandı...
 İşleminiz Hatalı...
  •  0452 714 23 58
  •  0452 714 23 58
  •  0541 401 04 52
Ordu Haberleri 24.07.2020, Son Güncelleme: 24.07.2020

Torun'nun hedefinde de Tarım Bakanı Pakdemirli vardı

Hasat mevsimi öncesi  fındık Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme gelmeye devam ediyor. Geçen hafta CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel tarafından verilen fındık araştırma önergesi reddedilmişti.
Bu kez İyi Parti tarafından fındık önergesi verildi. Önerge reddedildi.
Önerge üzerine CHP adına Ordu Milletvekili Seyit Torun konuştu. Torun’un hedefinde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli vardı.
Torun’un açıklamaları şöyle;
 Değerli milletvekilleri, yıllardır bu kürsüden fındıkla ilgili sorunları dile getiriyoruz, fındıkla ilgili çözüm önerilerini ortaya koyuyoruz. Benim dışımda, bölge milletvekillerinin birçoğu da bu konuda konuşmalar yapıyor ama maalesef her yıl aynı konular gündeme geliyor. Yani, son beş yıldaki konuşmaları ve gündemi gözümüzün önüne şöyle bir getirelim, aşağı yukarı hep aynı şeyleri konuşuyoruz. Peki, atılan bir adım var mı? Hayır.
Şimdi, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli önceki gün bölgeye gitti ve rekolteyi açıklı. 665 bin ton olarak açıkladı ve ifadesinde de şunu söyledi: "Fiyat işi Cumhurbaşkanımızındır. Rekoltemiz ne? Çok ciddi bir çalışma yaptı arkadaşlar, defalarca irdelediler. Defalarca rekolte önüme geldi, defalarca geri gönderdim. İlk tahminlerin ötesinde bir rekoltemiz var gibi gözüküyor. Bu, biraz daha azalabilir belki, sezon içerisinde bir miktar daha azalabilir ama görünen o ki -ilk defa burada açıklıyorum- 665 bin ton fındık rekoltemiz var."
Sayın Bakan, bu rekolteyi size kim açıklattı, kim dayattı? Yani, bunu öğrenmek istiyoruz. Yani, birileri size talimat verdi de mi açıkladınız yoksa bunun bilimsel bir verisi var mı? Yani, INC -yani Fındık Birliği- 610 bin ton civarında açıklıyor ama siz tutuyorsunuz, 665 bin ton olarak açıklıyorsunuz. Bunun fındık üreticisi için anlamının ne olduğunu biliyor musunuz?
Geçen yıl rakamlar yaklaşık 776 bin tondu; üretici, fındığını 14 liradan, 15 liradan elinden çıkardı ama sezon sonunda siz TMO'ya 24 liraya fındık sattırdınız. Demek ki fındıktan bir gelir elde ediliyor ama fındığı 14 liraya, 15 liraya kim sattı? Gariban sattı, borcu olan sattı, çocuğunu okula götürecek olan insan sattı. Ama sonuçta…
Her yıl bekliyoruz, ondan sonra, piyasaya ne zaman giriyor? Gariban fındığını sattıktan sonra giriyor. Asıl, benim gerçekten fındık gelirine ihtiyacı olan üreticimin kazanması lazım; öbürü zaten her hâlükârda kazanıyor, öbürü zaten her hâlükârda gelir elde ediyor. Ama siz ne yapıyorsunuz? Garibanın elinden fındık çıktıktan sonra TMO'yu devreye sokuyorsunuz. İlk defa geçen yıl soktunuz, onu takdir ediyoruz ama şu anda maalesef hâlâ fiyat belli değil, hâlâ alıp almayacağı belli değil. O yüzden, gene oyun oynanıyor fındık üzerinde. Fındığın üzerindeki oyunu bozun, garibanın fındığı para etsin. Artık sadece yurt dışındaki bazı insanlara para kazandırmayın, sadece bazı tekellere para kazandırmayın ve buradan sizi tekrar uyarıyoruz: Bakın, fındık öyle bir ürün ki ihracat geliri olan bir ürün.
Sıfır ithalatla ihracat geliri olan bir ürün ve yıllar itibarıyla, bakın, beş yılda; 11,77 lira olan iç fındığın fiyatı 6,35'e kadar düşmüş ama 240 bin ton olan ihracatımız 319 bin tona çıkmış. Daha fazla fındık göndermişiz ama daha az gelir elde etmişiz, daha az gelire sahip olmuşuz ülke olarak. Üretici de kazansın, aracı da kazansın, tedarikçi de kazansın; biz bunu istiyoruz, sadece üretici kazansın diye bakmıyoruz, bunun tabii ki alıcısı da kazansın ama herkes en azından bundan ne kadar kazanacağını bilsin, mağdur olmasın ve üreticiyi Avrupa'da bir alıcıya peşkeş çekmeyelim. Bunu özellikle sizden rica ediyoruz.
 

  Etiketler:

Çok Okunanlar