Yem Fiyatları Artıyor Et Fiyatları Sabit
Son bir yıl içerisinde Aybastı, Kumru, Korgan, Kabataş ve Gölköy gibi hayvancılığın yaygın olduğu ilçelerde en çok dert yanılan konu yem fiyatları oldu. 2017 yılının Mayıs ayında 50 TL olan yem fiyatlarına bir sene içerisinde 35 lira zam geldi ve gelmeye de devam ediyor. Buğday, Arpa, Mısır gibi mahsullerin hasat zamanının geçmesine rağmen fiyatlarda herhangi bir indirimin olmaması besicileri daha da çok kuşkulandırıyor.
Her sene normal düzeylerde artan yem fiyatlarının mahsullerin hasat zamanlarında tekrar eski fiyatına döndüğünü söyleyen besici üreticiler bu sene bir ay içerisinde 10 TL zam olduğunu bildirmekteler. Ahır hayvancılığının yaygın olduğu Aybastı’da yem fiyatları düzenli olarak iki haftada bir 2.50 TL ile 5.00 TL arasında artış görmekte. Bu artışın nedenini bir türlü çözemeyen besiciler ne yapacaklarını düşünmekteler. Alternatif yem arayışlarına giren vatandaşlar neye rağbet olursa orada zam oluyor diyerek fırsatçıları hedef gösteriyorlar.
Tarım Bakanlığı tarafından ya yem fiyatlarına ya da et fiyatlarına bir çözüm getirilmesi gerektiğini söyleyen besiciler gerekirse denetimlerin de olmasını istediler. Hayvanını ahıra bağlayan besicinin yetiştirdiği hayvan başına aylık gideri 300-350 TL aralığında seyrederken bugün bu giderin yine hayvan başına 400-450 TL üzerinde seyretmesi besicilik sektörünün nereye gittiğini gösteriyor. Besicinin masrafı her geçen gün artarken ürettiği etin miktarı hala aynı seyrediyor. Kasap fiyatı yükseltmemekte, besici de ahırdaki hayvanını kesime vermemekte direniyor.
  Etiketler