İşleminiz Başarıyla sonuçlandı...
 İşleminiz Hatalı...
  •  0452 714 23 58
  •  0452 714 23 58
  •  0541 401 04 52

  04.10.2019

Başyazı

Mehmet Zeki Özer

24 Haziran Sonuçları Neler Getirdi

Yeni sistem olan başkanlık sistemi 24 Haziran tarihinde milletin huzuruna çıkarıldı. Milletin karar verdiği seçimlerde Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan oldu. Girdiği her seçimde oy oranını yükselten Sayın Erdoğan’a halk bir kez daha tam yetki verdi. Yeni sistem olan Başkanlık sisteminin neleri getireceği beklenirken Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a duyulan güven sandıklara da yansıdı.
Uzun süredir meydanlarda projelerini anlatan ve geçmişten bu güne halk ile iç içe seçim çalışmaları yürüten Sayın Recep Tayyip Erdoğan %52.50 oyu alarak Başkan seçildi. Yani bu sonuçlara göre seçmenin yarısından fazlası ‘’Bu işi Recep Tayyip Erdoğan Yapar’’ dedi. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ‘’ Seçimin kazananını 81 Milyondur. Kaybeden yoktur.’’ Diyerek hedefin birleştirmek ve güçlenmek olduğu sinyallerini de verdi.
Seçimin Galibi Bahçeli Oldu
Erken seçim önerisini ilk gündeme getiren ve yapılmasında başrolde olan Sayın Devlet Bahçeli seçimin kazanan lideri oldu. Baraj altı kalması beklenen MHP %11 oy oranını korudu. Bunun yanı sıra parlamentoda çoğunluğu sağlayamayan AK Parti ile koalisyonu kaçınılmaz oldu. Milliyetçi Hareket Partisine bakanlık verileceği söylentileri de bu seçimin kazananının Sayın Devlet Bahçeli ve Partisi olduğunu gösterdi.
Recep Tayyip Erdoğan’ın Seçmen Üzerindeki Karizması Devam Ediyor
Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın seçmen üzerindeki etkileri devam ediyor. Sosyal Devlet anlayışı çerçevesinde çalışan bürokrasinin yanı sıra yapılan hizmetler de tam not alıyor. Milletvekili listelerinde yapılan temizlik Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın hem ülkede hem de parti içerisinde yansıttığı ‘’Lider Duruşunu’’ devam ettirdiğini gösteriyor. Seçmen de bu duruştan memnun kalırken PKK ve FETÖ ile mücadelede de Sayın Tayyip Erdoğan geri adım atmıyor. Özellikle PKK ile yapılan mücadele Doğu ve Güneydoğuda kendisini hissettiriyor. Sınır dışı operasyonlardan da başarı ile dönülmesi Sayın Tayyip Erdoğan’daki ‘’LİDER’’ vasfını güçlendiriyor. Böylelikle her seçimde kendisine oy vermeyen seçmenlerden de oy alarak yoluna emin adımlarla devam ediyor.
CHP Teknolojide Sınıfta Kaldı
CHP seçim güvenliği adına yapmış olduğu kendi sistemlerinde sınıfta kaldı. Kurmuş oldukları Adil Seçim Sistemi 24 Haziran seçimleri akşamı YSK ve Anadolu Ajansının çok gerisinden geldi. AK Partinin kendi kurmuş olduğu sistem ile seçim sonuçları birebir doğru çıktı. İlçe binalarında AK Partinin kendi girmiş olduğu seçim sonuçları ile YSK’nın sonuçları arasında da büyük bir fark çıkmadı. Anadolu Ajansı sandıkların çoğunu açılmış gösterirken CHP’nin sitemi sadece %25’ini açılmış olarak gösteriyordu. Islak imzalı sonuçlar neticesinde Cumhuriyet Halk Partisi Adayı Sayın Muharrem İnce de medeni bir şekilde yenilgiyi kabul etmiş oldu.
Büyükşehir Ordu’da AK Parti Oyları Geriledi
AK Parti 1 Kasım seçimlerinde yapılan Milletvekili Seçimlerinde aldığı sonuçları bu seçimde alamadı. Milletvekili seçimlerinde Büyükşehirde %15 gerileme yaşandı. Bu sonuç doğrultusunda AK Parti bu seçimde 3 vekili meclise götürdü. Ordu’da AK Partinin %15 gerilemesi kulislerde ‘’Büyükşehirden Büyük Kayıp’’ olarak yorumlandı.
Aybastı’da İzzet Gündoğar Farkı
Aybastı’da 24 Haziran seçimlerinde Sayın İzzet Gündoğar farkı her kesim tarafından hissedildi. Seçime tamamen hakimiyetini sağlayan Belediye Başkanı Gündoğar seçim günü de tüm seçim bölgelerini tek tek gezdi. Birebir diyalogları da güçlü olan Gündoğar Aybastı’da seçime damgasını vurdu ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a gelen desteğin artarak devam etmesini sağladı. AK Parti Aybastı’dan %76 oranında oy aldı.
Seçim Vaatleri Aybastı’yı Umutlandırdı
Seçime bir gün kala 23 Haziran tarihinde Aybastı meydanında kurulan kürsüde AK Parti cephesinden umutlandırıcı vaatler sıralandı. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Enver Yılmaz kürsüde konuşma yaparken Hacıeminoğullarına ait binanın kamulaştırılıp yıkılacağını söyledi. Bunun için ne gerekiyorsa yapacaklarını bildirdi. Aybastı’nın çözüme kavuşmasını beklediği sorunlardan biri olan bu meselenin çözümü için kürsüden söz verildi.
AK Parti Milletvekili Sayın Şenel Yediyıldız ise çıtayı biraz daha yükselterek Hastane hakkında vaatlerde bulundu. Aybastı Devlet Hastanesinin ‘’Bölge Hastanesi’’ statüsüne geçeceğinin sözünü verdi. Aynı zamanda Aybastı’nın en büyük beklentisi haline gelen ‘’Doğal Gaz’’ için de söz verildi.
24 Haziran seçimlerinin bitmesi ile görev alan Sayın Şenel Yediyıldız’ın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Enver Yılmaz’ın vaatlerinin takipçisi olacağız.